Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Szczecin

W naszej pracy utwierdzamy, że aby powrócić w pełni do trzeźwości i równowagi psychicznej, potrzebne jest profesjonale wsparcie. Często zdarza się że z uwagi na trudne doświadczenia życiowe i inne problemy balans ten zostaje zaburzony.
Terapia podstawowa
Uzależniony poznaje mechanizmy uzależnienia, które odgrywają fundamentalną rolę w powstawaniu oraz w utrzymywaniu się uzależnienia. Podstawowym zadaniem terapii uzależnienia jest więc zatrzymanie działania tych mechanizmów oraz ich usunięcie.
Terapia pogłębiona
Przede wszystkim terapia pogłębiona przeznaczona jest dla osób, które posiadają podstawową wiedzę o uzależnieniu, umieją się nią posługiwać, mają świadomość, że są uzależnieni i akceptują ten fakt oraz mają motywację, by pracować dalej nad poznawaniem siebie.
Terapia motywująca
Powstała jako metoda pracy nad zmianą u osób uzależnionych od alkoholu. Jak pokazały wyniki setek badań przeprowadzonych przez ponad trzydzieści lat jej stosowania – metoda skuteczna.
Terapia nawrotowa
To rozpoznawanie deficytów u pacjentów, na podłożu, których rozwinął się nawrót i pracy nad nimi. Cel terapii alkoholowej jest osiągnięty, gdy chory jest gotów do samodzielnego funkcjonowania w oparciu o nowe postawy i wypracowane strategie.

Odwyk alkoholowy – kiedy warto zdecydować się na terapię alkoholową?

Alkoholizm to powszechnie znany problem, który dosięga coraz większej liczby naszej społeczności. Zachorować może każdy, niezależnie do swojego statusu społecznego, od wykształcenia czy zgromadzonego majątku. Niestety, coraz młodsze osoby sięgają po alkohol w sposób niebezpieczny, co powoduje uzależnienie również u nich.

Choroba alkoholowa z początku nie daje o sobie znać, chory orientuje się, że ma problem najczęściej na dalszym etapie uzależnienia, które jest już bardziej skomplikowane do wyleczenia. Nie jest to jednak niemożliwe, odwyk alkoholowy przeprowadzony w profesjonalnej placówce to gwarancja powrotu do zdrowia. Oczywiście, najlepiej byłoby rozpocząć leczenie alkoholizmu w początkowej fazie jego powstawania, jednak tak naprawdę leczenie może rozpocząć osoba na każdym etapie swojej choroby.

Każdy Ośrodek Leczenia Uzależnień ma w swojej ofercie kompleksową terapię leczenia alkoholizmu, dzięki której alkoholik może powrócić do zdrowia. Dokładny przebieg takiego leczenia zależny jest od etapu uzależnienia, jednak niezależnie od tego w jakiej fazie znajduje się choroba bardzo ważna jest psychoterapia, która pozwala na poznanie siebie, swojego schorzenia oraz na zaakceptowanie, że jest się chorym.

Odwyk alkoholowy - jakie są objawy alkoholizmu?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która postępuje powoli i w początkowych fazach bardzo trudno ją zdiagnozować. Jeżeli jednak zaobserwowałeś u siebie część z poniższych objawów, to koniecznie poszukaj pomocy w profesjonalnej placówce leczenia alkoholizmu!

  1. Wystąpienie głodu alkoholowego, czyli nieprzerwane pragnienie napicia się kolejnej dawki etanolu, ciągłe myślenie o alkoholu, brak możliwości skupienia swoich myśli na czymkolwiek innym. Brak dostarczenia organizmowi kolejnej dawki alkoholu skutkuje złym samopoczuciem oraz złym stanem fizycznym.
  2. Stracenie zainteresowania innymi czynnościami, zaniedbywanie swoich dotychczasowych hobby, a także spotkań ze znajomymi, odsunięcie od siebie wszystkich innych zajęć oraz picie w samotności.
  3. Ciągi alkoholowe, które z początku trwają po kilka dni i są łatwe do przerwania, pojawiają się najczęściej, gdy uzależniony zapija na tak zwany „klin”, czyli niweluje skutki kaca, napiciem się kolejnego kieliszka.
  4. Zwiększona tolerancja na alkohol, która objawia się w następujący sposób – aby doprowadzić się do stanu upojenia alkoholowego choremu potrzeba więcej alkoholu niż dotychczas.
  5. Zaniedbywanie swoich obowiązków domowych, zawodowych, pogorszenie kontaktu z ludźmi ze swojego otoczenia, rozpad rodziny czy przemoc fizyczna lub psychiczna w domu.
  6. Spożywanie alkoholu mimo świadomości jakie konsekwencje to ze sobą niesie (zły wpływ na zdrowie, pogorszenie sytuacji finansowej oraz relacji z rodziną i przyjaciółmi).

Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu – motywujemy do życia w trzeźwości

Uzależnienie od alkoholu to choroba, którą należy bezwzględnie leczyć, gdyż pozostawiona sama sobie, dokonuje coraz większych spustoszeń w organizmie człowieka, ostatecznie doprowadzając go do śmierci. Dlatego odwyk alkoholowy to obowiązkowy punkt zwrotny w życiu każdego alkoholika, który chce wyjść z obecnego stanu.

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień oferuje kompleksowe leczenie choroby alkoholowej. Podchodzimy do każdego pacjenta indywidualnie, nieustająco wspierając go w dążeniu do upragnionego powrotu do zdrowia i odzyskania kontroli nad swoim życiem. Wiemy, że każdy z etapów leczenia jest bardzo ważny, dlatego dopingujemy naszych pacjentów na każdym kroku i pilnujemy, by nie zrazili się po pierwszej porażce w terapii.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - Jak pomagamy naszym pacjentom?

Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień oferuje specjalistyczną pomoc psychologiczną, terapeutyczną oraz lekarską, wszystko z wykorzystaniem najnowszych i tylko sprawdzonych technik leczenia uzależnień. Naszym pacjentom oferujemy między innymi dostęp do takich form leczenia jak:

  1. psychoterapia grupowa oraz indywidualne zajęcia z terapeutą;
  2. farmakologiczne wsparcie leczenia (wszywka alkoholowa Esperal, odtruwanie alkoholowe);
  3. terapia zajęciowa, na przykład: muzykoterapia, leczenie światłem czy aromaterapia.

Kadra medyczna pracująca w naszej placówce to tylko osoby z odpowiednim wykształceniem i bogatym doświadczeniem. To ludzie, których pasją jest niesienie pomocy, więc odwyk alkoholowy lub odwyk narkotykowy w naszej placówce przebiega w atmosferze spokoju i zrozumienia. Nie oceniamy naszych pacjentów i nie pouczamy ich, próbujemy jak najlepiej ich zrozumieć, by jak najskuteczniej wyleczyć ich z choroby alkoholowej.

Komu pomagamy? Wszystkim!

Leczenie alkoholizmu

W naszym ośrodku wspólnie ustalimy plan leczenia psychoterapeutycznego. Będziemy regularnie widywać się na spotkaniach, na których pokonamy Twój problem. Dostarczymy Ci duży zastrzyk motywacji do pozostania w trzeźwości i nauczymy Cię kontroli nad nałogiem. Nasz zespół zadba o to, abyś pozostał człowiekiem wolnym od alkoholu!

Leczenie narkomanii

Pomogliśmy już wielu osobom pokonać nałóg narkotykowy i dojść do całkowitej abstynencji. Skontaktuj się z nami i zaufaj wykwalifikowanym, doświadczonym specjalistom.

Terapia dla osób współuzależnionych

W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień przygotowaliśmy również specjalistyczny program dla osób bliskich naszych pacjentów. Nałóg zmienia całą rodzinę, niszczy zaufanie w związkach i odbiera poczucie bezpieczeństwa.
Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – wspieramy rodziny osób uzależnionych

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień oferuje także potrzebne wsparcie dla bliskich uzależnionego pacjenta. Zdajemy sobie sprawę, że choroba alkoholowa męczy nie tylko samą osobę uzależnioną, lecz również jej rodzinę lub znajomych. Wiemy, że oni również potrzebują czasami pomocy, aby zrozumieć mechanizm uzależnienia oraz informacji jak sobie radzić z nietypowymi zachowaniami alkoholika. Takie informacje są szczególnie istotne gdy osoba uzależniona opuści placówkę zamkniętą po skończonej terapii alkoholowej. Choroba alkoholowa trwa całe życie, oprócz tego, że alkoholik nabywa w ośrodku umiejętność samokontroli, wsparcie bliskich jest szczególnie istotne podczas powrotu do codzienności osoby uzależnionej, szczególnie w jej pierwszych dniach po zakończeniu odwyku.

Terapia uzależnień – odtruwanie alkoholowe

Każdy z pacjentów, który zdecyduje się na leczenie alkoholizmu w naszej placówce, na początku poddawany jest szerokiemu wywiadowi medycznemu. Lekarze specjaliści oceniają ogólny stan zdrowia pacjenta, jego zdrowie psychiczne oraz etap uzależnienia od alkoholu. Jeżeli pacjent jest w trakcie ciągu alkoholowego i nie może samodzielnie oderwać się od picia, oferujemy mu detoks alkoholowy, który pozwala na skuteczne wypłukanie toksyn alkoholowych i uzupełnienie niedoborów ważnych składników mineralnych. Dzięki temu pacjent nie odczuwa głodu alkoholowego i może przystąpić do terapii. Również w przypadku, gdy pacjent zgłasza się na odwyk narkotykowy, początkowo stosujemy detoksykację, aby zwiększyć jego szansę na wyjście z choroby.

Jak bardzo efektywna jest terapia uzależnień w naszym Ośrodku?

Odwyk alkoholowy

94%
W chwili opuszczenia placówki, pełną abstynencję utrzymuje ok. 94% pacjentów.

Odwyk narkotykowy

91%
Tutaj odsetek pacjentów, którzy po opuszczeniu ośrodka deklarują zmianę dotychczasowych nawyków to 91%.

Terapia współuzależnienia

96%
Odsetek osób, które wprowadziły zmiany w swoim życiu po wyjściu z placówki wynosi 96%.

Odwyk alkoholowy – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Leczenie alkoholizmu czy odwyk narkotykowy to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego jak długo tworzyła się u nich choroba i jak bardzo jest skomplikowana, dlatego nie wiedzą, że odwrócenie tego procesu również będzie wymagać czasu. Wyleczenie się nie jest kwestią kilku dni, całkowite wyjście z uzależnienia to najczęściej proces, który trwa kilka miesięcy, a nawet ponad rok.

Podejmując decyzję o odwyku alkoholowym, pacjent powinien mieć świadomość, że będzie to długa i nierzadko trudna droga do przebycia, jednak z odpowiednim wsparciem wyleczenie się jest jak najbardziej możliwe. Najlepiej znaleźć dogodny dla siebie Ośrodek Leczenia Uzależnień, gdyż samodzielne próby wyjścia z choroby najczęściej kończą się porażką, zniechęceniem do podjęcia kolejnych prób wyzdrowienia, a nawet pogłębieniem swojego uzależnienia.

Podejmując walkę ze swoją chorobą warto również wiedzieć, że nawet po zakończeniu terapii osoba chora pozostaje alkoholikiem. Zmiany w organizmie oraz umyśle, których dokonało uzależnienie są nieodwracalne, można jednak żyć z chorobą i przez długie lata nie sięgać po alkohol czy narkotyki. Dlatego tak ważne jest kontynuowanie leczenia nawet po jego zakończeniu. Najpopularniejszymi formami wsparcia po terapii są grupy wsparcia takie jak Anonimowi Alkoholicy czy różnego rodzaju terapie indywidualne ze swoim terapeutą lub terapie grupowe, które pozwalają na zrozumienie, że uzależniony nie jest sam ze swoim problemem i nie tylko on boryka się z codziennością po wyjściu z ciężkiej choroby jaką jest alkoholizm.

Najczęściej zadawane pytania

W naszym Ośrodku zajmujemy się leczeniem uzależnienia nie tylko od alkoholu, ale również uzależnień od narkotyków, leków czy dopalaczy. Leczymy również uzależnienia od czynności takich jak hazard, seks, zakupy czy nadmierne przebywanie przed komputerem. Udzielamy również wsparcia dla najbliższych.
W naszym Ośrodku leczymy wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Oczywiście udostępniamy taką możliwość. Nasi pacjenci mogą zabrać ze sobą również telefon czy laptop, aby być w stałym kontakcie z najbliższymi.
Sesje indywidualne oparte są na bezpośrednim kontakcie z terapeutą i w ich trakcie dochodzi do dogłębnej analizy przebiegu choroby. Terapeuta całą swoją uwagę poświęca pacjentowi, więc oboje mogą skupić się na uzależnieniu pod wieloma aspektami. W przypadku sesji grupowych uczestnicy z podobnym problemem dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają swoje historie i wspierają się wzajemnie. Terapia grupowa ma duże znaczenie społeczne i daje poczucie, że nie jest się samym ze swoim uzależnieniem.
Szykując się na pobyt stacjonarny w naszym Ośrodku należy spakować ze sobą odpowiednią ilość ubrań dobraną do pory roku. Warto mieć ze sobą również odzież sportową. Niezbędne są środki higieny osobistej oraz ręczniki. Pacjent może zabrać ze sobą telefon czy ulubioną książkę. Należy mieć ze sobą również dowód osobisty.
Czas trwania terapii alkoholowej uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od tego jak silne jest uzależnienie, z którym boryka się pacjent. Leczenie stacjonarne daje szybsze efekty i trwa krócej, jednak nie jest konieczne do wyzdrowienia. W przypadku leczenia stacjonarnego jest to przeważnie około 4-8 tygodni, po których należy kontynuować leczenie w trybie ambulatoryjnym lub jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzyć leczenie. W przypadku leczenia wyłącznie ambulatoryjnego czas leczenia wydłuża się. Ostatecznie, niezależnie od sposobu leczenia cały proces trwa o wiele dłużej, bo zazwyczaj około roku.
Alkoholizm to choroba skomplikowana, która równocześnie atakuje umysł i organizm człowieka i jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że nawet po zakończonym leczeniu, człowiek nie może ponownie sięgnąć po alkohol, by nie powrócić do choroby. Niestety, leczenie alkoholizmu domowymi metodami kończy się fiaskiem i właściwie nie jest możliwe do wykonania. Samo zaprzestanie picia nie równa się wyzdrowieniu, konieczna jest również psychoterapia, która pozwoli na pogodzenie się ze swoją sytuacją i podczas której chory nauczy się z tą chorobą żyć.
W przypadku gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć, nie należy na nią naciskać, szantażować, ani pouczać, gdyż takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą najbliższym jak prawidłowo wspierać i zachęcać do leczenia alkoholizmu. Odpowiednie wsparcie najczęściej przynosi pozytywne efekty i osoba uzależniona zmienia zdanie na temat podjęcia leczenia. Gdyby jednak i to nie pomogło, można próbować wysłać osobę uzależnioną na przymusowe leczenie.
Istnieje możliwość wysłania alkoholika na przymusowe leczenie, nie jest to jednak takie proste i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Po odbyciu przymusowego leczenia uzależniony często szybko wraca do swoich przyzwyczajeń, niekiedy zdarza się również, że uzależnienie pogłębia się. Jeżeli jednak najbliżsi chcą posłać członka swojej rodziny na przymusowe leczenie należy trzymać się kilku kroków. Na początku należy zgłosić wniosek o leczenie do Miejskiej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja rozpocznie postępowanie w przypadku, gdy osoba uzależniona trwa w chorobie bardzo długo i nie chce poddać się dobrowolnemu leczeniu, a jego zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego domowników.
Leczenie uzależnienia alkoholowego w naszym Ośrodku może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie stacjonarne, podczas którego pacjent przebywa cały czas w Ośrodku. Drugim sposobem jest leczenie ambulatoryjne, a więc pacjent dojeżdża do Ośrodka na leczenie. Czas trwania oraz intensywność terapii zależne są od stopnia uzależnienia oraz od indywidualnych predyspozycji uzależnionego. Podstawowe leczenie alkoholizmu w Ośrodku trwa zazwyczaj około 4-8 tygodni, a po tym czasie należy podjąć się dodatkowej terapii dla utrwalenia efektów leczenia.
Początki choroby alkoholowej są zazwyczaj bardzo trudne do wykrycia, ze względu na jedynie subtelne sygnały w zachowaniu chorego. Jeśli zaobserwowałeś jednak u siebie lub u swojego najbliższego część z tych objawów, oznacza to, że wystąpił problem z alkoholem i należy podjąć się leczenia: głód alkoholowy, brak zainteresowania innymi aspektami życia, zaniedbywanie obowiązków domowych, oddalenie się od rodziny i przyjaciół, picie w samotności, agresja w momentach braku dostępu do alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol.