Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Poznań

W naszej pracy stawiamy na równowagę między zdrowiem fizycznym i psychicznym uzależnionego, ponieważ jest to podstawa zdrowego i szczęśliwego życia w trzeźwości.
Terapia podstawowa
Uzależnienia od alkoholu służy m.in. nabywaniu wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia, umiejętności rozpoznawania zmieniających się schematów myślenia czy reagowania.
Terapia pogłębiona
Pacjent, który ukończył podstawowy program terapii jest na początku swojej drogi trzeźwienia. Ma w sobie dużo obaw, lęku, często jest zagubiony, poznaje siebie i próbuje odnaleźć się w nowej dla niego rzeczywistości. Na tym etapie ważnym aspektem jest wzmocnienie motywacji pacjenta do kontynuowania terapii.
Terapia motywująca
To odpowiednie zmotywowanie Pacjenta do podjęcia odwyku alkoholowego. Wewnętrzna motywacja to gotowość do zachowania się w konkretny sposób zgodnie z osobistymi celami i wartościami.
Terapia nawrotowa
Uświadamia to zjawisko w uzależnieniach, wypracowuje właściwe podejścia, przekonania i profilaktykę nawrotu (jak do niego nie dopuścić), analizuje przyczyny, objawów nawrotu i reagowania na niego (jeśli już wystąpił).

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień

Szacunek, empatia i indywidualne podejście to tylko niektóre z cech, które opisują nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień. Stworzyliśmy miejsce, do którego może zgłosić się każda osoba zmagająca się z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków. Oferujemy kompleksowe leczenie uzależnień w przyjaznej i rodzinnej atmosferze, dbamy o to, by każdy z naszych pacjentów odczuwał jak najmniejszy stres spowodowany przebywaniem poza swoim domem. Terapia uzależnień to skomplikowany proces, wyleczenie z alkoholizmu jest jednak możliwe dzięki profesjonalnemu podejściu naszej kadry medycznej i wszystkich innych pracowników Ośrodka.

Terapia uzależnień - postaw na życie bez nałogów

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień powstał po to, by wspomagać leczenie alkoholizmu, ale nie tylko – każda osoba, która zdecydowała się na odwyk narkotykowy również znajdzie u nas wsparcie. Wiemy, jak ważne jest kompleksowe podejście do choroby jaką jest uzależnienie, dlatego oferujemy leczenie na wielu płaszczyznach, dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie. Nasz doświadczony zespół pracowników przykłada dużą wagę do terapii, wykazuje się wysoką kulturą osobistą i ciepłem, którym otacza każdego pacjenta.

Uzależnienie to choroba, której nie należy lekceważyć. Terapia uzależnień to ważny krok w stronę zdrowia oraz odzyskania kontroli nad swoim życiem, a także możliwość odbudowania zniszczonych relacji z rodziną i przyjaciółmi. Oferujemy także wsparcie dla bliskich oraz rodzin alkoholika, wiedząc jak ciężka jest walka z chorobą alkoholową również dla nich. W naszej placówce odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania, dzięki czemu pomoc uzależnionemu stanie się łatwiejsza, a życie z alkoholikiem dużo mniej problematyczne. Niestety alkoholizm jest chorobą, która trwa całe życie. Tylko wyuczona podczas terapii samokontrola pozwoli na to, ze alkoholik trwa w trzeźwości po wyjściu z ośrodka i może powrócić do normalnego życia sprzed nałogu.

Leczenie alkoholizmu - czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to ciężka i podstępna choroba, która przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej. Postępuje stopniowo, początkowo nie dając o sobie znać. Uzależnić można się od wszystkiego – od alkoholu, narkotyków, leków, a nawet od różnych czynności takich jak praca, zakupy czy seks. W obecnych czasach tempo życia oraz wymagania stawiane przez społeczeństwo są tak ogromne, że coraz więcej osób nawet w bardzo młodym wieku szuka sposobu na skuteczne odstresowanie się. Niestety to, co z początku wydaje się być przyjemnością, może przerodzić się w poważne uzależnienie, które należy poddać terapii odwykowej w profesjonalnej placówce. Samodzielne próby wyjścia z uzależnienia najczęściej kończą się fiaskiem, mogą spowodować nawet pogłębienie się choroby oraz pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Dlatego tak ważne jest to, by terapia uzależnień przebiegała pod okiem specjalistów, którzy w każdej chwili są gotowi wspierać osobę uzależnioną w walce z jej chorobą.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - wykwalifikowana kadra terapeutów

W naszej placówce duży nacisk kładziemy na profesjonalizm, dlatego wszyscy specjaliści, którzy współpracują z naszym Ośrodkiem to osoby odpowiednio wykształcone, z dużym doświadczeniem oraz chęcią niesienia pomocy każdemu uzależnionemu. Nasi terapeuci, lekarze oraz psychologowie dokładają wszelkich starań, by terapia była jak najlepiej dostosowana do każdego pacjenta, gdyż wiedzą, że choć uzależnienie przebiega u wszystkich podobnie, to może mieć różne podłoże i przyczyny.

Odwyk alkoholowy lub odwyk narkotykowy w naszym Ośrodku to czas, w którym każdy pacjent lepiej poznaje siebie i swoją chorobę. Uczy się jak sobie radzić z emocjami, z pokusami po wyjściu z placówki, otrzymuje narzędzia niezbędne do pozostania w abstynencji.

Komu pomagamy? Wszystkim!

Leczenie alkoholizmu

To złożony proces, dlatego najlepiej skorzystać z usług placówek, które zajmują się tym kompleksowo, oferując zarówno psychoterapię, jak i tak zwaną wszywkę alkoholową. Ważne jest, aby chory podejmował decyzję o rozpoczęciu leczenia świadomie – bardzo istotnym czynnikiem w terapii jest bowiem motywacja.

Leczenie narkomanii

Zapewniamy skuteczną pomoc dla osób borykających się z uzależnieniem narkotykowym oraz gwarantujemy wsparcie dla ich rodzin. Przeprowadzamy bezpieczny detoks pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego oraz stacjonarną terapię odwykową.

Terapia dla osób współuzależnionych

Na takiej terapii współuzależnieni poznają siebie – uczą się rozpoznawać swoje potrzeby, uczucia ograniczenia i zasoby – i starają się zaakceptować siebie takimi, jacy są. Starają się też odbudować poczucie własnej wartości i przywrócić swoja sprawczość poprzez wzięcie odpowiedzialności za własne życie.
Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Leczenie alkoholizmu – czym jest odwyk alkoholowy?

Leczenie alkoholizmu wymaga przede wszystkim czasu oraz odpowiedniego nastawienia pacjenta do terapii. Zmuszanie osoby uzależnionej do leczenia swojej choroby najczęściej przynosi skutek odwrotny i nierzadko powoduje, że wpada ona w jeszcze głębsze uzależnienie. To alkoholik musi sam postawić ten pierwszy krok, a więc przyznać się, że ma problem i poszukuje pomocy. Tylko dzięki temu będziemy w stanie w 100% wykorzystać czas, który spędzi w naszym Ośrodku i wyposażyć go w narzędzia niezbędne do funkcjonowania w trzeźwości po zakończeniu terapii.

Odwyk alkoholowy w naszej placówce to leczenie, które podzielone jest na kilka etapów. Wiemy, że nie istnieje jeden i uniwersalny sposób na leczenie tej choroby, dlatego stawiamy na złożoność leczenia oraz na indywidualnie dobraną terapię do każdego z naszych podopiecznych. Wierzymy, że każdy ma szansę na odzyskanie swojego dawnego życia oraz zdrowia!

Ośrodek Leczenia Uzależnień - jak przebiega terapia alkoholowa?

Terapia uzależnień, niezależnie od podmiotu uzależnienia jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Wymaga wiele poświęcenia i cierpliwości od osoby uzależnionej, ale również okazania wiele wsparcia alkoholikowi przez jego najbliższych. Leczenie alkoholizmu składa się z kilku etapów i każdy z nich jest równie ważny dla powodzenia leczenia. Na wstępie lekarz przeprowadza z pacjentem szeroki wywiad medyczny i psychologiczny, by móc ustalić na jakim etapie znajduje się uzależnienie oraz jakie mogą być jego przyczyny. Ocenia również ogólny stan zdrowia pacjenta i na tej podstawie podejmuje odpowiednie kroki oraz ustala indywidualny tok leczenia.

Jeżeli jest to konieczne, pacjent zostaje poddany odtruwaniu alkoholowemu, by móc pozbyć się w bezpieczny sposób toksyn alkoholowych oraz móc pozostać w trzeźwości, która jest warunkiem koniecznym do przejścia do dalszego leczenia. Odwyk alkoholowy składa się z wielu etapów, w których skład wchodzą farmakoterapia oraz szeroko pojęta psychoterapia. Pacjent uczęszcza na sesje indywidualne oraz grupowe, a każda z nich ma ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia.

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień oferuje również cały szereg dodatkowych warsztatów oraz spotkań, które pomagają na pozbycie się negatywnych emocji, na wyciszenie się lub na odnalezienie w sobie wewnętrznej siły do walki ze swoją chorobą. Po zakończonym leczeniu nie pozostawiamy naszych pacjentów samych sobie. Udostępniamy im możliwość uczestniczenia w terapii psychologicznej i jesteśmy dostępni dla nich o każdej porze dnia i nocy, w razie gdyby poczuli, że potrzebują naszej pomocy.

Jak bardzo efektywna jest terapia uzależnień w naszym Ośrodku?

Odwyk alkoholowy

94%
W chwili opuszczenia placówki, pełną abstynencję utrzymuje ok. 94% pacjentów.

Odwyk narkotykowy

91%
Tutaj odsetek pacjentów, którzy po opuszczeniu ośrodka deklarują zmianę dotychczasowych nawyków to 91%.

Terapia współuzależnienia

96%
Odsetek osób, które wprowadziły zmiany w swoim życiu po wyjściu z placówki wynosi 96%.

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie od narkotyków jak każde uzależnienie, gdy nie zostanie wykryte wcześnie lub gdy osoba, która zażywa narkotyki, nie odetnie się w porę od używki i towarzystwa, by wyzdrowieć, będzie musiała podjąć się leczenia terapeutycznego. Odwyk narkotykowy to równie skomplikowana procedura co odwyk alkoholowy, wymaga również wiele poświęcenia, samozaparcia oraz czasu ze strony osoby uzależnionej. Leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy osoba uzależniona będzie chciała zmiany w swoim życiu, w innym przypadku najprawdopodobniej zakończy leczenie w trakcie jego trwania lub wróci do zażywania narkotyków szybko po zakończeniu terapii.

Terapia narkotykowa i inne metody leczenia uzależnienia od narkotyków

W przypadku leczenia uzależnia od narkotyków wyróżnić można dwie główne metody postępowania:

  1. Leczenie farmakologiczne, a więc odtruwanie oraz leczenie substytucyjne;
  2. Leczenie metodami psychospołecznymi, czyli uczęszczanie na terapię, zajęcia grupowe i indywidualne, stosowanie psychoterapii behawioralno-poznawczej oraz terapii zarządzania przypadkiem.

Metody te przeplata się między sobą, by uzyskać jak najlepsze efekty leczenia, do pacjenta podchodzi się holistycznie, gdyż uzależnienie to choroba zarówno umysłu jak i ciała i należy zadbać o oba te aspekty na równi ze sobą.

Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Ci!

Najczęściej zadawane pytania

W naszym Ośrodku zajmujemy się leczeniem uzależnienia nie tylko od alkoholu, ale również uzależnień od narkotyków, leków czy dopalaczy. Leczymy również uzależnienia od czynności takich jak hazard, seks, zakupy czy nadmierne przebywanie przed komputerem. Udzielamy również wsparcia dla najbliższych.
W naszym Ośrodku leczymy wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Oczywiście udostępniamy taką możliwość. Nasi pacjenci mogą zabrać ze sobą również telefon czy laptop, aby być w stałym kontakcie z najbliższymi.
Sesje indywidualne oparte są na bezpośrednim kontakcie z terapeutą i w ich trakcie dochodzi do dogłębnej analizy przebiegu choroby. Terapeuta całą swoją uwagę poświęca pacjentowi, więc oboje mogą skupić się na uzależnieniu pod wieloma aspektami. W przypadku sesji grupowych uczestnicy z podobnym problemem dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają swoje historie i wspierają się wzajemnie. Terapia grupowa ma duże znaczenie społeczne i daje poczucie, że nie jest się samym ze swoim uzależnieniem.
Szykując się na pobyt stacjonarny w naszym Ośrodku należy spakować ze sobą odpowiednią ilość ubrań dobraną do pory roku. Warto mieć ze sobą również odzież sportową. Niezbędne są środki higieny osobistej oraz ręczniki. Pacjent może zabrać ze sobą telefon czy ulubioną książkę. Należy mieć ze sobą również dowód osobisty.
Czas trwania terapii alkoholowej uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od tego jak silne jest uzależnienie, z którym boryka się pacjent. Leczenie stacjonarne daje szybsze efekty i trwa krócej, jednak nie jest konieczne do wyzdrowienia. W przypadku leczenia stacjonarnego jest to przeważnie około 4-8 tygodni, po których należy kontynuować leczenie w trybie ambulatoryjnym lub jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzyć leczenie. W przypadku leczenia wyłącznie ambulatoryjnego czas leczenia wydłuża się. Ostatecznie, niezależnie od sposobu leczenia cały proces trwa o wiele dłużej, bo zazwyczaj około roku.
Alkoholizm to choroba skomplikowana, która równocześnie atakuje umysł i organizm człowieka i jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że nawet po zakończonym leczeniu, człowiek nie może ponownie sięgnąć po alkohol, by nie powrócić do choroby. Niestety, leczenie alkoholizmu domowymi metodami kończy się fiaskiem i właściwie nie jest możliwe do wykonania. Samo zaprzestanie picia nie równa się wyzdrowieniu, konieczna jest również psychoterapia, która pozwoli na pogodzenie się ze swoją sytuacją i podczas której chory nauczy się z tą chorobą żyć.
W przypadku gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć, nie należy na nią naciskać, szantażować, ani pouczać, gdyż takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą najbliższym jak prawidłowo wspierać i zachęcać do leczenia alkoholizmu. Odpowiednie wsparcie najczęściej przynosi pozytywne efekty i osoba uzależniona zmienia zdanie na temat podjęcia leczenia. Gdyby jednak i to nie pomogło, można próbować wysłać osobę uzależnioną na przymusowe leczenie.
Istnieje możliwość wysłania alkoholika na przymusowe leczenie, nie jest to jednak takie proste i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Po odbyciu przymusowego leczenia uzależniony często szybko wraca do swoich przyzwyczajeń, niekiedy zdarza się również, że uzależnienie pogłębia się. Jeżeli jednak najbliżsi chcą posłać członka swojej rodziny na przymusowe leczenie należy trzymać się kilku kroków. Na początku należy zgłosić wniosek o leczenie do Miejskiej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja rozpocznie postępowanie w przypadku, gdy osoba uzależniona trwa w chorobie bardzo długo i nie chce poddać się dobrowolnemu leczeniu, a jego zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego domowników.
Leczenie uzależnienia alkoholowego w naszym Ośrodku może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie stacjonarne, podczas którego pacjent przebywa cały czas w Ośrodku. Drugim sposobem jest leczenie ambulatoryjne, a więc pacjent dojeżdża do Ośrodka na leczenie. Czas trwania oraz intensywność terapii zależne są od stopnia uzależnienia oraz od indywidualnych predyspozycji uzależnionego. Podstawowe leczenie alkoholizmu w Ośrodku trwa zazwyczaj około 4-8 tygodni, a po tym czasie należy podjąć się dodatkowej terapii dla utrwalenia efektów leczenia.
Początki choroby alkoholowej są zazwyczaj bardzo trudne do wykrycia, ze względu na jedynie subtelne sygnały w zachowaniu chorego. Jeśli zaobserwowałeś jednak u siebie lub u swojego najbliższego część z tych objawów, oznacza to, że wystąpił problem z alkoholem i należy podjąć się leczenia: głód alkoholowy, brak zainteresowania innymi aspektami życia, zaniedbywanie obowiązków domowych, oddalenie się od rodziny i przyjaciół, picie w samotności, agresja w momentach braku dostępu do alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol.