Odwyk alkoholowy

Leczenie alkoholizmu - odwyk alkoholowy

Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm, choroba alkoholowa) przejawia się niekontrolowanym sięganiem po napoje alkoholowe. Niezależnie od skali problemu, choroba alkoholowa zawsze powoduje destrukcję relacji rodzinnych i zawodowych. Trudno jest wskazać granicę pomiędzy kontrolowanym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem; kiedy jednak przestajemy panować nad sytuacją, warto udać się na odwyk alkoholowy. Podjęcie takiej decyzji najczęściej następuje za namową najbliższych osób lub też na podstawie decyzji sądu (odwyk alkoholowy przymusowy). Prowadzony przez nas Ośrodek Leczenia Uzależnień od lat udowadnia, że terapie leczenia zarówno alkoholizmu, jak i narkomanii mogą nie tylko uwolnić Cię od nałogu, ale również być przyjemne. W poniższym tekście wyjaśnimy, jak dostać się na terapię uzależnień, jak wygląda kuracja alkoholowa i ile czasu trwa.

Odwyk alkoholowy – czym właściwie jest?

Terapia uzależnień od alkoholu jest długotrwałym procesem, mającym na celu przerwanie ciągu picia. Osiągnięciu tego celu służą różne metody, ale podstawą każdego odwyku jest psychoterapia. Osoba uzależniona odbywa podczas leczenia szereg spotkań indywidualnych i grupowych, które mają uświadomić jej problem oraz dać wskazówki, w jaki sposób sobie z nim radzić.

Pacjent uczy się na nowo funkcjonowania w społeczeństwie i radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol. Pierwszym etapem odwyku alkoholowego jest często detoks – odtrucie organizmu. Celem detoksu jest pozbycie się toksyn pochodzących z alkoholu, a także uzupełnienie elektrolitów. Takie działanie z jednej strony przywraca równowagę metaboliczną organizmu, z drugiej zaś łagodzi negatywne skutki nagłego odstawienie alkoholu.

Odwyk alkoholowy można odbyć w trzech formach:

  • ambulatoryjna – w poradniach leczenia uzależnień;
  • dzienna – na oddziałach odwykowych;
  • stacjonarna – w zamkniętych, czynnych całodobowo placówkach.
Ze względu na intensywność terapii oraz całkowite odseparowanie osoby uzależnionej od dotychczasowego toksycznego środowiska, najskuteczniejszą formą odwyku jest odwyk zamknięty, tzn. prowadzony w formie stacjonarnej.

Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Jak można dostać się na odwyk alkoholowy?

Jeśli zastanawiasz się nad zgłoszeniem się na odwyk alkoholowy, to nie zwlekaj z decyzją, tylko jak najszybciej skontaktuj się z naszym Ośrodkiem. Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień jako prywatna placówka znajdzie dla Ciebie miejsce niemalże od zaraz. Warunkiem przyjęcia na odwyk alkoholowy w naszej placówce jest chęć zerwania z nałogiem. Oferujemy odwyk alkoholowy zamknięty, ponieważ uważamy, że jest on najskuteczniejszą formą terapii. Oprócz stałej opieki certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień, masz dostęp do psychologa, psychiatry, lekarza internisty, pielęgniarek oraz wychowawców. Alternatywą dla leczenia zamkniętego może być terapia na oddziałach dziennych lub forma ambulatoryjna w poradni leczenia uzależnień. W przypadku osób ubezpieczonych terapia uzależnień może być również finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli nie jesteś osobą ubezpieczoną, leczenie alkoholizmu może sfinansować także Ministerstwo Zdrowia. Aby móc rozpocząć bezpłatną terapię, należy posiadać odpowiednie skierowanie oraz dużo cierpliwości – trzeba liczyć się z tym, że placówki państwowe są przepełnione.

W przypadku, gdy bliska Ci osoba ma problem z chorobą alkoholową i zastanawiasz się, jak wysłać kogoś ją na odwyk, warto znaleźć najbliższą gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych. Organ ten jest posiada uprawnienia do skierowania osoby uzależnionej na odpowiednie badania, na podstawie których można wydać orzeczenie o przymusowym leczeniu.

Odwyk alkoholowy - na czym polega?

Odwyk alkoholowy, tak samo jak odwyk narkotykowy wymaga od pacjenta dyscypliny i systematyczności, których nabycie pomoże w codziennym życiu już poza ośrodkiem. Każda placówka posiada określony harmonogram dnia, do którego należy się dostosować. Chociaż leczenie alkoholizmu w zamkniętej placówce jest dobrowolne, to uczestnictwo w terapiach – jeżeli już trafimy do ośrodka jest wtedy obowiązkowe. Proces leczenia można podzielić na dwie zasadnicze części:

Detoks

Detoksykacja organizmu polega na jego oczyszczeniu ze szkodliwych substancji pochodzenia alkoholowego. Detoks jest przeprowadzany w pierwszych dniach po odstawieniu używki. W jego trakcie podawane są elektrolity oraz niezbędne witaminy, które przyczyniają się do odbudowania równowagi metabolicznej organizmu. W ten sposób zmniejsza się przykre objawy związane z nagłym odstawieniem alkoholu takie jak: nerwowość, bezsenność, podwyższone ciśnienie, czy przyspieszony puls. Na tym etapie dopuszcza się stosowanie pomocniczych środków farmakologicznych – leków uspokajających, nasennych czy antydepresyjnych. Proces ten odbywa się pod czujnym okiem specjalistów.

Terapia odwykowa indywidualna i grupowa

Podczas tych spotkań pacjent nabywa wiedzę na temat uzależnień oraz rządzących nimi mechanizmów. Uczy się asertywności, trenuje umiejętności społeczne oraz interpersonalne. Poznaje wzorce swoich zachowań, dzięki czemu łatwiej jest mu stawić czoła chorobie. Indywidualna terapia uzależnień to ważny element każdego odwyku. Podczas niej pacjent dowiaduje się o planowanych etapach leczenia, proponowane są mu formy terapii dostosowane indywidualnie do jego potrzeb. Podczas sesji terapeutycznej często podejmowane są trudne tematy, związane z życiem osobistym pacjenta, o których ciężko byłoby mówić w grupie. Te spotkania są zarazem kluczowe dla terapeuty, który poznając pacjenta, może odnaleźć źródło jego problemów i wybrać najskuteczniejszą formę terapii. Z kolei grupowy odwyk AA pomaga pacjentowi odbudować kontakty oraz znaleźć zrozumienie, że nie jest sam ze swoim problemem. Jest to o tyle ważne, że nałóg alkoholowy uniemożliwia budowanie zdrowych relacji międzyludzkich.

Terapia uzależnień

W naszej placówce odwyk alkoholowy zamknięty odbywa się według naszego autorskiego programu terapii, stworzonego przez doświadczonych specjalistów od terapii uzależnień. Program zakłada m.in. pracę nad kontrolą przeżywanych emocji, pracę nad redukcją ryzykownych zachowań, naukę samoakceptacji, czy rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Ponadto, w harmonogramie uwzględniliśmy również czas wolny, który możesz wykorzystać na wiele rozmaitych rozrywek, jakie oferujemy w naszym ośrodku. Jeśli masz pytania dotyczące odwyku, zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy Ci nasz harmonogram dnia, rozprawimy się z powszechnymi mitami i dokładnie wytłumaczymy, na czym polega odwyk alkoholowy, jak zorganizować pobyt w ośrodku oraz ile czasu on potrwa.

Gdzie na odwyk alkoholowy? Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Podjęcie decyzji o odwyku alkoholowym to duży krok naprzód. Kolejną kwestią jest wybór dobrego ośrodka. Możesz zdecydować się na bezpłatny odwyk alkoholowy w państwowych placówkach, jednak musisz wówczas ustawić się w długiej kolejce. Oczekiwanie nie jest wskazane w przypadku postępującej choroby alkoholowej. Alternatywą są prywatne placówki, takie jak nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień. Nasza oferta przeznaczona jest dla osób po 22 roku życia, które chcą rozpocząć leczenie alkoholizmu. Oprócz leczenia choroby alkoholowej oferujemy także odwyk narkotykowy, który rozpoczęty w porę może uratować nie tylko zdrowie, ale także życie uzależnionego. Gwarantujemy kameralną, rodzinną atmosferę oraz dajemy możliwość zrealizowania płatności w ratach, dzięki czemu kwestie finansowe nie będą przeszkodą na drodze do trzeźwego życia. Nasza kadra posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie terapii uzależnień, dlatego możesz być pewien, że profesjonalnie zadbamy o Twój powrót do zdrowia i pomożemy Ci rozpocząć nowe, lepsze życie w prawdziwej wolności.