Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Łódź

W naszej pracy staramy się zrozumieć wszystkich pacjentów. Każdy z nich ma swoją historię życia, doświadczenia rodzinne i zawodowe. Odczytujemy właściwie potrzeby osób uzależnionych aby skutecznie im pomóc.
Terapia podstawowa
Zazwyczaj zajmuje okres od kilku miesięcy do dwóch lat, a w tym czasie Pacjent uczy się radzić sobie z uzależnieniem. Kiedy już osiągnie pożądany w tym zakresie stan i utrzymuje trzeźwość, przechodzi się do terapii alkoholowej pogłębionej.
Terapia pogłębiona
Terapeuta na tym etapie koncentruje się na potencjalnej sile pacjenta, kieruje uwagę na sposoby umożliwiające osiąganie celu, zasoby pacjenta, możliwości zmiany. Pomaga w kreowaniu pozytywnego wyobrażenia przyszłości.
Terapia motywująca
Często chcemy zmiany, ale jednocześnie obawiamy się nowego. Ważną rolą terapeuty motywującego jest praca z ambiwalencją i osłabienie jej często hamującego wpływu na Pacjenta.
Terapia nawrotowa
To świadoma decyzja o zmianie i podejmowanie działań w tym kierunku oraz monitorowanie tego procesu. W praktyce jest to podjęcie terapii, własne zaangażowanie w nią i wprowadzanie zmian we własne funkcjonowanie, przy utrzymywaniu abstynencji.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – wybierz mądrze

Czy zmagasz się od dłuższego czasu z uzależnieniem od alkoholu i szukasz leczenia dla siebie lub swoich najbliższych? Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu może pomóc Ci skutecznie wyleczyć się z choroby alkoholowej i wrócić do życia sprzed nałogu. Zdajemy sobie sprawę, że powrót do trzeźwości bywa ciężki jednakże nasz ośrodek oferuje profesjonalną psychoterapię alkoholową i przyjazne warunki lokalowe, które pozwolą Ci wrócić na właściwą drogę i prowadzić szczęśliwe życie. Dowiedz się więcej o uzależnieniu od alkoholu, a także o procesie leczenia i o tym, jak długo trwa terapia uzależnień. Co tak naprawdę daje terapia w zamkniętym ośrodku alkoholikowi, jak możemy Ci pomóc i na jakie wsparcie może liczyć rodzina osoby uzależnionej, zgłaszając się do naszego ośrodka.

Skuteczne leczenie alkoholizmu za pomocą terapii alkoholowej

Psychoterapia indywidualna i grupowa to dwa główne rodzaje całościowej terapii alkoholowej prowadzonej w naszym ośrodku. Terapia alkoholowa jest to proces, który zawsze przebiega w kilku etapach. W początkowej fazie często obejmuje wsparcie farmakologiczne, chociaż jest to oczywiście kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Ważne jest, aby pacjenci byli przygotowani na samodzielną walkę z uzależnieniem również po wyjściu z ośrodka, a nie liczyli na to, że zostali całkowicie wyleczeni w ośrodku. Alkoholikiem jest się do końca życia, najważniejsze to aby nie wrócić do nałogu i nauczyć się samokontroli co umożliwi uzależnionemu życie w całkowitej abstynencji.

Leczenie alkoholizmu – jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Osoby, które nałogowo piją alkohol początkowo potrafią niezwykle skutecznie maskować swoje uzależnienie. Dlaczego dzieje się tak na początku? Głównie dlatego, że osoby uzależnione nie potrafią się pogodzić z tym, że mogą mieć problem z alkoholem. Najczęściej wypierają ten problem, uznając, że wszystko jest w porządku, a oni piją tylko okazjonalnie. Występuje jednak kilka podstawowych objawów, które można dostrzec praktycznie u każdej osoby, cierpiącej na alkoholizm. Zdarza się, że zauważa je sama osoba uzależniona, co określane jest jako pierwszy poważny krok w stronę leczenia uzależnienia i chęci powrotu do zdrowia. Jak rozpoznać, że wpadliśmy w sidła nałogu alkoholowego? Lub, że najbliższa nam osoba jest uzależniona? Wśród objawów alkoholizmu wymienia się:

  • silne odczuwanie głodu alkoholowego. Głód jest silną potrzebą, wręcz przymusem picia trunków wysokoprocentowych. Uzależniony myśli, że tylko alkohol pozwala mu prawidłowo funkcjonować i mieć lepsze samopoczucie. Na samą myśl, że się dzisiaj nie napije ogarnia go wszechobecny strach. Alkoholicy miewają napady lęku i paniki. Zachowują się wtedy irracjonalnie. Występowanie głodu alkoholowego jest objawem późniejszej fazy alkoholizmu.
  • utrata kontroli nad spożywaniem trunków wysokoprocentowych – nawet jeżeli uzależniony sobie obieca, że dzisiaj wypije tylko jedno piwo, najczęściej nie jest w późniejszym czasie nad tym zapanować i sięga po drugie, trzecie, a nawet i więcej. Osoba chora na alkoholizm nie potrafi kontrolować picia alkoholu i powiedzieć „stop”, na dzisiaj już wystarczy.
  • luki w pamięci/problemy z pamięcią – osoba cierpiąca na alkoholizm zaczyna zapominać o coraz większej ilości rzeczy. Niestety podczas pracy zawodowej zaczyna być to dość szybko dostrzeżone przez szefa lub też innych współpracowników. Alkoholik zaczyna być coraz mniej wydajny, najczęściej po jakimś czasie dochodzi do jego zwolnienia. W takim momencie osoby uzależnione zaczynają tracić kontrolę nad swoim życiem.
  • alkohol staje się najważniejszy, wypierając różne zainteresowania uzależnionego -zdarza się, że uzależniony był bardzo aktywny fizycznie, codziennie ćwiczył, jeździł na rowerze, lub uwielbiał majsterkować. Podczas gdy nałóg przejmuje nad nim kontrolę – hobby i zainteresowania schodzą na drugi plan. Najważniejszy staje się alkohol i to, kiedy ponownie będzie można się go napić. Alkoholik zaczyna zaniedbywać również relacje z rodziną i najbliższymi. Zaczyna szukać kontaktu tylko z takimi osobami, z którymi może się napić. Inni przestają się dla niego liczyć. Dzięki takiemu towarzystwu nie musi się tłumaczyć, że pije.
  • osoby uzależnione, które próbują odstawić alkohol na kilka dni cierpią na Alkoholowy Zespół Abstynencyjny – oznacza to, że po nagłym odstawieniu trunków wysokoprocentowych alkoholik bardzo źle się czuje i cierpi na różne nieprzyjemne dolegliwości. Oprócz standardowych objawów jak: wymioty, biegunka i ból głowy, może dojść do majaczenia albo zaburzeń świadomości, a także lęków.

Wybierz leczenie alkoholizmu w naszym Prywatnym Ośrodku i zacznij całkiem nowe życie!

Jeżeli zmagasz się z alkoholizmem i potrzebujesz pomocy aby wyjść z nałogu, lub ktoś z Twoich najbliższych cierpi na chorobę alkoholową? Jeżeli zastanawiacie się gdzie zgłosić po pomoc - nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu umożliwia osobom zmagającym się z nałogiem powrót do zdrowia i trzeźwego stylu życia. Zdajemy sobie sprawę, że najbliżsi alkoholika bardzo często poświęcają dużo energii aby pomóc choremu na alkoholizm powrócić do zdrowia. Zdarza się, że ta walka ich przerasta. W naszym ośrodku potrzebne wsparcie znajdą także bliscy osoby uzależnionej, nie tylko podczas przebywania alkoholika w ośrodku, lecz również po zakończeniu terapii.

Komu pomagamy? Wszystkim!

Leczenie alkoholizmu

Leczenie uzależnienia ma na celu nauczenie chorego życia bez alkoholu, zmianę jego zachowań społecznych. Podczas terapii uzależnieni poznają sposoby pozwalające pokonać głód alkoholowy, zwalczać stres i radzić sobie w codziennych sytuacjach bez sięgania po alkohol.

Leczenie narkomanii

Zawsze musi być dostosowane do konkretnego pacjenta – zażywanych substancji, stopnia zaawansowania uzależnienia oraz wyniszczenia organizmu przez toksyny. W terapii narkotykowej stosuje się leczenie krotko-, średnio- oraz długoterminowe.

Terapia dla osób współuzależnionych

Dzięki terapii współuzależnienia zyskasz rzetelną wiedzę na temat uzależnienia i mechanizmów prowadzących do uzależnienia i współuzależnienia. Zrozumiesz dlaczego ciągle powielasz błędne zachowania oraz nauczysz się jak możesz je przerwać.
Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Odwyk alkoholowy – naucz się kontrolować swój nałóg

Nasz zespół profesjonalistów zadba zarówno o bezpieczeństwo pacjenta oraz pomoże mu w pokonywaniu codziennych problemów bez konieczności sięgania po alkohol. Decydując się na leczenie alkoholizmu w naszej placówce nauczysz się samokontroli oraz życia bez nałogów. Ośrodek leczenia uzależnień oferuje także różnorodne zajęcia i komfortowe warunki. Otoczony jest piękną okolicą, która zainspiruje Cię do wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu. Dostrzeżesz pozytywne oddziaływanie przebywania wśród przyrody na całościowy proces terapii, a także uwrażliwisz się na sztukę, z którą obcowanie również pomaga wyjść z alkoholizmu i odzyskać spokój ducha.

Pomogliśmy już wielu osobom cierpiącym na alkoholizm

Prywatne Ośrodki Leczenia Uzależnień kładą duży nacisk na komfort i standard zakwaterowania zgłaszających się do nich pacjentów. Tak jest również w naszym ośrodku. Oprócz komfortowych warunków terapii zapewniamy również pełną poufność. W naszym ośrodku pacjenci mogą poczuć się jak w domu, z tą różnicą, że są objęci dodatkową opieką terapeutów oraz mają wypełniony dzień różnego rodzaju zajęciami. Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień oferuje nie tylko specjalistyczny odwyk alkoholowy, lecz również odwyk narkotykowy charakteryzujący się wysoką skutecznością. Oferujemy kompleksowe usługi leczenia alkoholizmu, w tym detoksykację i terapię prowadzoną przez wykwalifikowanych terapeutów. Pacjenci mogą skorzystać u nas z terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej i wielu innych. Oferujemy także wsparcie po zakończeniu terapii. Nie zostawiamy osoby uzależnionej samej sobie. Zawsze może ona nas odwiedzić i wspólnie postaramy się rozwiązać każdy problem. Zależy nam na dobrym samopoczuciu wszystkich naszych pacjentów. Nasz ośrodek koncentruje się nie tylko na tworzeniu warunków sprzyjających trzeźwości i umożliwiających uzależnionym zmianę ich dotychczasowych zachowań, lecz dbamy także o rozwój motywacji pacjenta w powrocie do całkowitej trzeźwości i jego dobre samopoczucie. Celem terapii uzależnień prowadzonej u nas w placówce jest aby alkoholik po opuszczeniu ośrodka był odpowiednio przygotowany do życia w całkowitej trzeźwości i miał mocno wypracowany mechanizm samokontroli, aby mógł samodzielnie kontrolować swoje uzależnienie. Uświadamiamy, że alkoholizm jest chorobą, która jest z nami przez całe życie, jednak skuteczna samokontrola pozwala na szczęśliwe życie bez nałogów, również po wyjściu z ośrodka.

Dowiedz się więcej o skuteczności naszej terapii dla alkoholików. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać szansę na nowy początek.

Jak bardzo efektywna jest terapia uzależnień w naszym Ośrodku?

Odwyk alkoholowy

94%
W chwili opuszczenia placówki, pełną abstynencję utrzymuje ok. 94% pacjentów.

Odwyk narkotykowy

91%
Tutaj odsetek pacjentów, którzy po opuszczeniu ośrodka deklarują zmianę dotychczasowych nawyków to 91%.

Terapia współuzależnienia

96%
Odsetek osób, które wprowadziły zmiany w swoim życiu po wyjściu z placówki wynosi 96%.

Najczęściej zadawane pytania

W naszym Ośrodku zajmujemy się leczeniem uzależnienia nie tylko od alkoholu, ale również uzależnień od narkotyków, leków czy dopalaczy. Leczymy również uzależnienia od czynności takich jak hazard, seks, zakupy czy nadmierne przebywanie przed komputerem. Udzielamy również wsparcia dla najbliższych.
W naszym Ośrodku leczymy wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Oczywiście udostępniamy taką możliwość. Nasi pacjenci mogą zabrać ze sobą również telefon czy laptop, aby być w stałym kontakcie z najbliższymi.
Sesje indywidualne oparte są na bezpośrednim kontakcie z terapeutą i w ich trakcie dochodzi do dogłębnej analizy przebiegu choroby. Terapeuta całą swoją uwagę poświęca pacjentowi, więc oboje mogą skupić się na uzależnieniu pod wieloma aspektami. W przypadku sesji grupowych uczestnicy z podobnym problemem dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają swoje historie i wspierają się wzajemnie. Terapia grupowa ma duże znaczenie społeczne i daje poczucie, że nie jest się samym ze swoim uzależnieniem.
Szykując się na pobyt stacjonarny w naszym Ośrodku należy spakować ze sobą odpowiednią ilość ubrań dobraną do pory roku. Warto mieć ze sobą również odzież sportową. Niezbędne są środki higieny osobistej oraz ręczniki. Pacjent może zabrać ze sobą telefon czy ulubioną książkę. Należy mieć ze sobą również dowód osobisty.
Czas trwania terapii alkoholowej uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od tego jak silne jest uzależnienie, z którym boryka się pacjent. Leczenie stacjonarne daje szybsze efekty i trwa krócej, jednak nie jest konieczne do wyzdrowienia. W przypadku leczenia stacjonarnego jest to przeważnie około 4-8 tygodni, po których należy kontynuować leczenie w trybie ambulatoryjnym lub jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzyć leczenie. W przypadku leczenia wyłącznie ambulatoryjnego czas leczenia wydłuża się. Ostatecznie, niezależnie od sposobu leczenia cały proces trwa o wiele dłużej, bo zazwyczaj około roku.
Alkoholizm to choroba skomplikowana, która równocześnie atakuje umysł i organizm człowieka i jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że nawet po zakończonym leczeniu, człowiek nie może ponownie sięgnąć po alkohol, by nie powrócić do choroby. Niestety, leczenie alkoholizmu domowymi metodami kończy się fiaskiem i właściwie nie jest możliwe do wykonania. Samo zaprzestanie picia nie równa się wyzdrowieniu, konieczna jest również psychoterapia, która pozwoli na pogodzenie się ze swoją sytuacją i podczas której chory nauczy się z tą chorobą żyć.
W przypadku gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć, nie należy na nią naciskać, szantażować, ani pouczać, gdyż takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą najbliższym jak prawidłowo wspierać i zachęcać do leczenia alkoholizmu. Odpowiednie wsparcie najczęściej przynosi pozytywne efekty i osoba uzależniona zmienia zdanie na temat podjęcia leczenia. Gdyby jednak i to nie pomogło, można próbować wysłać osobę uzależnioną na przymusowe leczenie.
Istnieje możliwość wysłania alkoholika na przymusowe leczenie, nie jest to jednak takie proste i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Po odbyciu przymusowego leczenia uzależniony często szybko wraca do swoich przyzwyczajeń, niekiedy zdarza się również, że uzależnienie pogłębia się. Jeżeli jednak najbliżsi chcą posłać członka swojej rodziny na przymusowe leczenie należy trzymać się kilku kroków. Na początku należy zgłosić wniosek o leczenie do Miejskiej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja rozpocznie postępowanie w przypadku, gdy osoba uzależniona trwa w chorobie bardzo długo i nie chce poddać się dobrowolnemu leczeniu, a jego zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego domowników.
Leczenie uzależnienia alkoholowego w naszym Ośrodku może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie stacjonarne, podczas którego pacjent przebywa cały czas w Ośrodku. Drugim sposobem jest leczenie ambulatoryjne, a więc pacjent dojeżdża do Ośrodka na leczenie. Czas trwania oraz intensywność terapii zależne są od stopnia uzależnienia oraz od indywidualnych predyspozycji uzależnionego. Podstawowe leczenie alkoholizmu w Ośrodku trwa zazwyczaj około 4-8 tygodni, a po tym czasie należy podjąć się dodatkowej terapii dla utrwalenia efektów leczenia.
Początki choroby alkoholowej są zazwyczaj bardzo trudne do wykrycia, ze względu na jedynie subtelne sygnały w zachowaniu chorego. Jeśli zaobserwowałeś jednak u siebie lub u swojego najbliższego część z tych objawów, oznacza to, że wystąpił problem z alkoholem i należy podjąć się leczenia: głód alkoholowy, brak zainteresowania innymi aspektami życia, zaniedbywanie obowiązków domowych, oddalenie się od rodziny i przyjaciół, picie w samotności, agresja w momentach braku dostępu do alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol.