Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Katowice

W naszej pracy zdajemy sobie sprawę, że u każdego pacjenta powody choroby alkoholowej mogą się różnić. Stawiamy na zrozumienie i pomoc nawet najcięższym przypadkom alkoholizmu.
Terapia podstawowa
Trwa zazwyczaj około roku lub nieco dłużej; jej zwieńczeniem jest akceptacja choroby przez Pacjenta dzięki czemu staje się ona elementem jego życia, któremu należy się przeciwstawiać; wówczas przechodzi się do etapu pogłębionego.
Terapia pogłębiona
Pomaga w zachowaniu kontaktu z innymi trzeźwiejącymi. Można dowiedzieć się od bardziej "zaawansowanych" w grupie osób, jak radziły sobie w początkowych etapach z podobnymi problemami. To ważne wsparcie - kontakt z innymi, którzy przeszli przez podobne sytuacje i nie napili się, przetrwali kryzys.
Terapia motywująca
Jest rozmową o zmianie. Jako metoda powstał w wyniku pracy z osobami uzależnionymi, kiedy zauważono, że sposób rozmowy może istotnie zmienić podejście do procesu leczenia.
Terapia nawrotowa
Uświadamiamy w niej choremu, że uzależnionym pozostanie do końca życia i że ryzyko powrotu do nałogu pozostaje realne. Nie przekreśla to jednak pozytywnych rezultatów wcześniejszej terapii i powinno prowadzić do dalszej wytrwałej pracy.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - kompleksowa terapia uzależnień uwalniająca od zgubnych nałogów

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień to miejsce, w którym zajmujemy się kompleksowym leczeniem między innymi alkoholizmu czy narkomanii. Wiemy, że odwyk narkotykowy i odwyk alkoholowy to skomplikowane i długie procesy, dlatego staramy się zapewnić naszym pacjentom wszelkie niezbędne narzędzia do tego, by mogli skutecznie wyleczyć się ze swoich chorób i nie powrócić po swoich dawnych nawyków z czasów uzależnienia. Okazujemy wsparcie, dużą dozę empatii i zrozumienia, nie pospieszamy, nie pouczamy i nie moralizujemy, gdyż wiemy, że alkoholizm i uzależnienie od narkotyków to choroba, a nie wynik słabego charakteru, jak twierdzą niektórzy ludzie w społeczeństwie.

Terapia uzależnień prowadzona w naszej placówce to kompleksowe i pełne leczenie alkoholizmu, które pozwala osobom uzależnionym na powrót do równowagi psychicznej oraz zdrowia fizycznego, a także do odbudowania relacji rodzinnych i przyjacielskich.

Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu – sprawdzone formy terapii alkoholowej

Ośrodek Leczenia Uzależnień, który prowadzimy to miejsce, w którym stawiamy na sprawdzone działania, różne formy terapii oraz kompleksowość leczenia. Dużą część terapii stanowi metoda behawioralno-poznawcza, gdyż jest to metoda sprawdzona w leczeniu uzależnień, która pozwala na skuteczne zapoznanie się ze swoją chorobą, na zaakceptowanie jej oraz na radzenie sobie z nią już po zakończeniu leczenia w ośrodku.

Alkoholizm oraz uzależnienie od narkotyków to choroby, które są niezawinione i mogą dotknąć każdego, bez względu na jego wiek, płeć, wykształcenie czy zgromadzony majątek. Uzależnienie to ciężka postępująca choroba, która nieleczona może doprowadzić do śmierci osoby chorej. Uzależnienie jest równocześnie chorobą nieuleczalną – oznacza to, że po zakończonej terapii pacjent w dalszym ciągu jest chory, mówi się o nim jednak, że jest trzeźwym alkoholikiem. Osoby uzależnione od alkoholu już do końca swojego życia nie będą mogły spożywać alkoholu, by choroba nie powróciła.

Leczenie alkoholizmu oraz innym uzależnień to długa i skomplikowana droga, jesteśmy jednak po to, by wspierać naszych pacjentów i dostarczać im odpowiednie bodźce zachęcające do walki ze swoją chorobą! Wspieramy każdego kto szuka u nas pomocy, a po zakończeniu leczenia zachęcamy do uczestniczenia w grupach wsparcia takich jak Anonimowi Alkoholicy oraz do regularnego uczęszczania na terapię.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - jak przygotować się do terapii i pobytu w Ośrodku?

Odwyk alkoholowy jest konieczny, by osoba uzależniona mogła wyzdrowieć. Leczenie na własną rękę nie jest rozsądne, może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta. Najważniejszym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest przyznanie się uzależnionego, że ma problem. Bez tego nie będzie w stanie skorzystać w pełni z leczenia w ośrodku, a po jego zakończeniu najprawdopodobniej powróci do picia. Szukanie pomocy to kolejny ważny etap w życiu alkoholika. Podjęcie tej decyzji nie należy do łatwych, ale z odpowiednim wsparciem najbliższych na pewno będzie łatwiej zdecydować się na leczenie alkoholizmu.

Jeżeli zdecydujesz się na leczenie uzależnienia od alkoholu, pamiętaj, że nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień wymaga, abyś zabrał ze sobą:

  • najnowsze wyniki badań laboratoryjnych lub lekarskich, jeżeli były przeprowadzane w ostatnim czasie;
  • aktualny dokument tożsamości;
  • spakowaną torbę z niezbędnymi przedmiotami, takimi jak ubrania dostosowanego pory roku, środki higieny osobistej oraz ubrania do ćwiczeń.

Postaramy się zrobić co w naszej mocy, żebyś w Ośrodku czuł się jak najbardziej komfortowo. Każdego Pacjenta traktujemy z szacunkiem. Wiemy, że każdy z Was zgłasza się do nas z całkiem inną historią uzależnienia. Staramy się podchodzić indywidualnie do każdego problemu i podejmować skuteczne rozwiązania podczas całościowej terapii alkoholowej.

Leczenie uzależnień – różne formy terapii

Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień stawia przede wszystkim na kompleksowe leczenie uzależnień, które składa się z wielu etapów i metod leczenia. Wykorzystujemy tylko bezpieczne i sprawdzone metody leczenia uzależnień. Oferowane przez nas formy terapii dostosowane są do pacjenta, niezależnie od tego, czy to alkoholik w początkowej fazie choroby, czy uzależniony wyniszczony długoletnią chorobą.

Komu pomagamy? Wszystkim!

Leczenie alkoholizmu

Całkowita abstynencja nie jest celem w samym sobie. Jest tylko koniecznym środkiem do polepszenia jakości życia. Zajęcia terapeutyczne w Naszym Domu pozwalają na nabycie istotnych umiejętności życiowych, odbudowę szacunku i godności, a także satysfakcjonujące życie z własnym uzależnieniem.

Leczenie narkomanii

Stacjonarna terapia narkotykowa może trwać od kilku tygodni do nawet 2 lat. Najkrótsze programy mają charakter motywacyjny, czyli ich celem jest uświadomienie pacjentowi problemu i zachęcenie do podjęcia leczenia. Najdłuższe przeznaczone są dla osób uzależnionych od narkotyków twardych, które powodują silne uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Terapia dla osób współuzależnionych

W naszym ośrodku opracowaliśmy program, który sprawi, że przestaniesz żyć w cieniu uzależnienia. Odzyskasz własną tożsamość i poczucie sprawczości, nauczysz się mądrze wspierać osobę uzależnioną i stawiać jej realne granice. Zacznij żyć bez bólu – z nami to możliwe!
Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - leczenie alkoholizmu jako proces

Powstanie uzależnienia alkoholowego to długi i skomplikowany proces i tak samo jest z leczeniem alkoholizmu. Nie da się wyleczyć choroby w tydzień i nie istnieje jeden uniwersalny sposób, który zadziała na każdego alkoholika. Terapia uzależnień to proces złożony i długotrwały, jednak na końcu tej drogi czeka nagroda w postaci odzyskania kontroli nad własnym życiem, równowagi ciała i ducha oraz odbudowania relacji z najbliższymi.

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień oferuje kompleksowe leczenie choroby alkoholowej z wykorzystaniem metod farmakologicznych oraz psychoterapeutycznych. Odwyk alkoholowy dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, a metody wykorzystywane w trakcie leczenia zależne są między innymi od stanu zdrowia pacjenta, od poziomu uzależnienia oraz od przyczyny powstania choroby. W trakcie leczenia pacjent spotyka się również z innymi osobami, które borykają się z tym samym problemem, dlatego wie, że nie jest osamotniony w swojej chorobie.

Jak w skrócie przebiega leczenie alkoholizmu w naszym Ośrodku? Poniżej przedstawiamy etapy terapii alkoholowej:

  1. wywiad lekarski, mający na celu doprecyzowanie poziomu uzależnienia oraz stanu zdrowia pacjenta;
  2. ustalenie indywidualnego toku terapii uzależnienia;
  3. wspomaganie farmakologiczne w razie potrzeby (odtruwanie alkoholowe);
  4. rozpoczęcie terapii, w trakcie której omawiane są przyczyny powstania choroby;
  5. wyposażenie pacjenta w narzędzia, które pozwolą mu radzić sobie z głodem alkoholowym w kryzysowych sytuacjach;
  6. praca nad postrzeganiem samego siebie, nad podniesieniem swojej samooceny i zaakceptowaniem siebie.

Terapia alkoholowa - wsparcie dla członków rodziny

Choroba alkoholowa dosięga najczęściej nie tylko samego uzależnionego, ale również członków jego rodziny, dlatego terapia uzależnień w naszej placówce oferuje również wsparcie dla najbliższych. W przypadku chęci skorzystania ze wsparcia, członkowie rodziny mogą umówić się na konsultacje lub wziąć udział w warsztatach, na których zdobędą niezbędną wiedzę o chorobie członka swojej rodziny.

Do każdej osoby zgłaszającej się do naszego Ośrodka po pomoc odnosimy się z szacunkiem i wykazujemy się dużą empatią i zrozumieniem, gdyż wiemy, że choroba uzależnienia jest bardzo skomplikowana i trudna, zarówno dla samego uzależnionego, jak i dla jego otoczenia.

Jak bardzo efektywna jest terapia uzależnień w naszym Ośrodku?

Odwyk alkoholowy

94%
W chwili opuszczenia placówki, pełną abstynencję utrzymuje ok. 94% pacjentów.

Odwyk narkotykowy

91%
Tutaj odsetek pacjentów, którzy po opuszczeniu ośrodka deklarują zmianę dotychczasowych nawyków to 91%.

Terapia współuzależnienia

96%
Odsetek osób, które wprowadziły zmiany w swoim życiu po wyjściu z placówki wynosi 96%.

Ośrodek Leczenia Uzależnień – wsparcie po zakończeniu terapii

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień dba o swoich pacjentów nie tylko w trakcie trwania terapii w placówce. Dbamy również o to, by każda osoba, która zakończyła leczenie, mogła liczyć na wsparcie po wyjściu z Ośrodka. Umożliwiamy swoim pacjentom uczestniczenie w zajęciach grupy wsparcia, w różnego rodzaju warsztatach oraz przypominamy, że pacjent może w każdej chwili skontaktować się z naszymi terapeutami, gdy tylko poczuje, że potrzebuje wsparcia psychicznego.

Przed opuszczeniem Ośrodka, dajemy pacjentom odpowiednie narzędzia do tego, by po powrocie do domu nie wpadli ponownie w ciąg alkoholowy. Uczymy jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, jak odciąć się od dawnego życia oraz przyzwyczajeń z życia w uzależnieniu.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy w leczeniu alkoholizmu lub masz problemy z narkotykami, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami! Wspólnie pomożemy Ci powrócić do zdrowia oraz odzyskać kontrolę nad Twoim życiem!

Najczęściej zadawane pytania

W naszym Ośrodku zajmujemy się leczeniem uzależnienia nie tylko od alkoholu, ale również uzależnień od narkotyków, leków czy dopalaczy. Leczymy również uzależnienia od czynności takich jak hazard, seks, zakupy czy nadmierne przebywanie przed komputerem. Udzielamy również wsparcia dla najbliższych.
W naszym Ośrodku leczymy wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Oczywiście udostępniamy taką możliwość. Nasi pacjenci mogą zabrać ze sobą również telefon czy laptop, aby być w stałym kontakcie z najbliższymi.
Sesje indywidualne oparte są na bezpośrednim kontakcie z terapeutą i w ich trakcie dochodzi do dogłębnej analizy przebiegu choroby. Terapeuta całą swoją uwagę poświęca pacjentowi, więc oboje mogą skupić się na uzależnieniu pod wieloma aspektami. W przypadku sesji grupowych uczestnicy z podobnym problemem dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają swoje historie i wspierają się wzajemnie. Terapia grupowa ma duże znaczenie społeczne i daje poczucie, że nie jest się samym ze swoim uzależnieniem.
Szykując się na pobyt stacjonarny w naszym Ośrodku należy spakować ze sobą odpowiednią ilość ubrań dobraną do pory roku. Warto mieć ze sobą również odzież sportową. Niezbędne są środki higieny osobistej oraz ręczniki. Pacjent może zabrać ze sobą telefon czy ulubioną książkę. Należy mieć ze sobą również dowód osobisty.
Czas trwania terapii alkoholowej uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od tego jak silne jest uzależnienie, z którym boryka się pacjent. Leczenie stacjonarne daje szybsze efekty i trwa krócej, jednak nie jest konieczne do wyzdrowienia. W przypadku leczenia stacjonarnego jest to przeważnie około 4-8 tygodni, po których należy kontynuować leczenie w trybie ambulatoryjnym lub jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzyć leczenie. W przypadku leczenia wyłącznie ambulatoryjnego czas leczenia wydłuża się. Ostatecznie, niezależnie od sposobu leczenia cały proces trwa o wiele dłużej, bo zazwyczaj około roku.
Alkoholizm to choroba skomplikowana, która równocześnie atakuje umysł i organizm człowieka i jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że nawet po zakończonym leczeniu, człowiek nie może ponownie sięgnąć po alkohol, by nie powrócić do choroby. Niestety, leczenie alkoholizmu domowymi metodami kończy się fiaskiem i właściwie nie jest możliwe do wykonania. Samo zaprzestanie picia nie równa się wyzdrowieniu, konieczna jest również psychoterapia, która pozwoli na pogodzenie się ze swoją sytuacją i podczas której chory nauczy się z tą chorobą żyć.
W przypadku gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć, nie należy na nią naciskać, szantażować, ani pouczać, gdyż takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą najbliższym jak prawidłowo wspierać i zachęcać do leczenia alkoholizmu. Odpowiednie wsparcie najczęściej przynosi pozytywne efekty i osoba uzależniona zmienia zdanie na temat podjęcia leczenia. Gdyby jednak i to nie pomogło, można próbować wysłać osobę uzależnioną na przymusowe leczenie.
Istnieje możliwość wysłania alkoholika na przymusowe leczenie, nie jest to jednak takie proste i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Po odbyciu przymusowego leczenia uzależniony często szybko wraca do swoich przyzwyczajeń, niekiedy zdarza się również, że uzależnienie pogłębia się. Jeżeli jednak najbliżsi chcą posłać członka swojej rodziny na przymusowe leczenie należy trzymać się kilku kroków. Na początku należy zgłosić wniosek o leczenie do Miejskiej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja rozpocznie postępowanie w przypadku, gdy osoba uzależniona trwa w chorobie bardzo długo i nie chce poddać się dobrowolnemu leczeniu, a jego zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego domowników.
Leczenie uzależnienia alkoholowego w naszym Ośrodku może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie stacjonarne, podczas którego pacjent przebywa cały czas w Ośrodku. Drugim sposobem jest leczenie ambulatoryjne, a więc pacjent dojeżdża do Ośrodka na leczenie. Czas trwania oraz intensywność terapii zależne są od stopnia uzależnienia oraz od indywidualnych predyspozycji uzależnionego. Podstawowe leczenie alkoholizmu w Ośrodku trwa zazwyczaj około 4-8 tygodni, a po tym czasie należy podjąć się dodatkowej terapii dla utrwalenia efektów leczenia.
Początki choroby alkoholowej są zazwyczaj bardzo trudne do wykrycia, ze względu na jedynie subtelne sygnały w zachowaniu chorego. Jeśli zaobserwowałeś jednak u siebie lub u swojego najbliższego część z tych objawów, oznacza to, że wystąpił problem z alkoholem i należy podjąć się leczenia: głód alkoholowy, brak zainteresowania innymi aspektami życia, zaniedbywanie obowiązków domowych, oddalenie się od rodziny i przyjaciół, picie w samotności, agresja w momentach braku dostępu do alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol.