Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Gdańsk

W swojej pracy uświadamiamy, że wystarczy w porę zdiagnozować uzależnienie i podjąć leczenie alkoholizmu. Nieważne jaka jest historia uzależnienia, każdy ma szansę na powrót do trzeźwości.
Terapia podstawowa
W tym wypadku psychoterapii podlegają wszystkie zaburzenia emocjonalne Pacjenta, które zarówno mogą wpływać na ryzyko nawrotu choroby, jak i nierzadko przyczyniły się do jej rozwoju.
Terapia pogłębiona
Metoda, która jest przeznaczona dla osób kończących program podstawowy. Celem tej terapii jest przede wszystkim wyposażenie pacjenta w odpowiednie narzędzia, które pozwolą mu na życie w trzeźwości po zakończeniu leczenia.
Terapia motywująca
W terapii tej ogromny nacisk kładzie się na zbudowanie opartej na empatii i zrozumieniu więzi z klientem. Dążymy do tego aby Pacjent sam poszukał swoich własnych argumentów za dokonaniem zmiany, a nie usłyszał je od terapeuty.
Terapia nawrotowa
Nawet po najbardziej skutecznej terapii odwykowej alkoholik może wrócić do picia. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą nawrotową. Na terapii tej pomagamy osobom, które złamały zasady abstynencji.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień oferuje leczenie alkoholizmu podczas pobytu w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Obiecujemy, że osobom cierpiącym z powodu uzależnienia pomoże nasz specjalistyczny odwyk alkoholowy. Terapia uzależnień oferuje początkowo bezpieczną detoksykację oraz sprawdzone programy leczenia choroby alkoholowej. Przede wszystkim stawiamy na psychoterapię poznawczo-behawioralną. Rozwiązania te dają szansę na szczęśliwe i nowe życie, wolne od wszelkich uzależnień.

Samodzielna walka z nałogiem jest wręcz niemożliwa. Choroba alkoholowa wymaga zawsze pomocy specjalistów. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień zapewni osobom uzależnionym bezpieczeństwo i pomoże im odzyskać wolność.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – co nas wyróżnia?

Nasze działania opieramy na wieloletnim doświadczeniu. Nieustannie doszkalamy się, by dla dobra pacjentów korzystać z najnowszej wiedzy medycznej i psychoterapeutycznej, oraz najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień.

Naszą misją jest niesienie pomocy osobom uzależnionym od alkoholu lub narkotyków. Utwierdzamy, że każdy ma możliwość zmiany swojego życia i uwolnienia się od uzależnienia. Wierzymy, że jak nauczymy nałogowca samokontroli oraz uświadomimy go jak ważna jest motywacja w walce uzależnieniem, w znaczny sposób umocnimy jego wiarę, że możliwe jest szczęśliwe życie bez używek. Patrzymy na problem alkoholowy i życie naszych pacjentów w sposób indywidualny. Wierzymy bowiem, że uzależnienie często jest spowodowane różnymi przyczynami. Każdy zgłaszający się do nas pacjent jest inny i ma zupełnie odmienną historię. Alkoholizm najczęściej jest wynikiem przykrych doświadczeń życiowych i niezaspokojonych potrzeb. Naszym głównym celem jest pomoc uzależnionym w osiągnięciu harmonii i pełni szczęścia bez stosowania używek. Dzięki dobrze pokierowanej terapii uzależnień – nasi pacjenci po wyjściu z ośrodka potrafią żyć bez spożywania alkoholu. Wieloletnie doświadczenie jest podstawą naszych działań. Nasi terapeuci stale się szkolą, aby zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze leczenie. Uczęszczają na rozmaite szkolenia i konferencje zarówno polskie jak i zagraniczne. Gwarantuje to sukces w całościowej terapii uzależnień jaką oferuje nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień.

Terapia uzależnień – jakie są objawy alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu można rozpoznać podczas gdy dana osoba spełnia minimum 3 wymienione poniżej kryteria:

  • odczuwa silny głód alkoholowy – oznacza to dużą, wręcz niepohamowaną potrzebę picia alkoholu, jest to swego rodzaju przymus picia. Alkoholik bez alkoholu nie potrafi normalnie funkcjonować, podobnie jak bez jedzenia, staje się „głodny”,
  • osoba uzależniona ma trudności w kontroli swojego zachowania, mowa tutaj przede wszystkim o braku umiejętności odmawiania alkoholu na różnego rodzaju imprezach, festiwalach czy też spotkaniach rodzinnych, nadużywanie tego alkoholu, spożywanie go znacznie więcej niż miał zaplanowane itp.),
  • utrata zainteresowań na rzecz alkoholizmu – osobie, która wpadła w sidła nałogu alkohol na tyle wystarcza, że zaniedbuje ona nie tylko swoje codzienne zajęcia i obowiązki, lecz również znajomych, rodzinę, a także swoje hobby. Nieważne czy ktoś lubił malować, śpiewać czy ćwiczyć na siłowni. Nadużywając alkoholu, taka osoba odstawia swoje inne aktywności na bok, dla niej najważniejsze w tym momencie jest picie.
  • nałogowiec może odczuwać objawy Zespołu Abstynencyjnego (są to silne objawy niepożądane, które pojawiają się w sytuacji, gdy uzależniony próbuje nagle odstawić alkohol lub znacznie zmniejszyć jego dawkę. Jego organizm nie może sobie wtedy z tym poradzić i następuje: drżenie mięśni, mdłości, uczucie lęku, bezsenność i wiele innych.
  • alkoholik zaczyna mieć znacznie zwiększoną tolerancję spożywanego przez niego alkoholu, tak jak dawniej wystarczyła mu niewielka jego ilość aby poczuć się „lepiej”, tak teraz musi wypić naprawdę duże ilości trunków wysokoprocentowych, żeby w ogóle coś poczuć.
  • osoby uzależnione dość często spożywają trunki wysokoprocentowe pomimo mimo widocznych dowodów tego, że alkohol jest szkodliwy i niebezpiecznych sytuacji, jakie może powodować. Zdarza się, że osoba uzależniona nie myśli racjonalnie i wsiądzie do samochodu w stanie nietrzeźwym. Nawet jeżeli zostanie złapana przez policję i odebrane będzie jej prawo jazdy, nawet to nie powstrzyma jej od napicia się alkoholu na drugi dzień od zdarzenia.

Leczenie alkoholizmu – odtruwanie alkoholowe

Odtruwanie alkoholowe przeprowadzane w naszym ośrodku jest pierwszym poważnym krokiem w całościowej terapii alkoholowej. W momencie odtrucia organizm uzależnionego utrzymuje pełną abstynencję po raz pierwszy od dłuższego czasu Na dodatek może poczuć się znacznie lepiej, bo dostarczane są mu elektrolity oraz utracone witaminy i sole mineralne. Tylko nielicznym osobom udaje się utrzymać abstynencję po odtruwaniu. Dlatego bardzo istotny jest również drugi krok drugi tj. połączenie farmakoterapii z psychoterapią w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu. Połączenie tych dwóch metod może przedłużyć okres abstynencji i zapobiec nawrotowi choroby.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu lub innych środków odurzających (np. narkotyków) może sprawić, że ludzie dobrze czują się zażywając daną substancję i wydaje im się, że są w stanie normalnie, a nawet lepiej funkcjonować zażywając używki. Istnieje wiele reakcji fizjologicznych, które mogą być spowodowane próbami zmniejszenia lub zaprzestania przyjmowania substancji. Objawy te znane są jako zespół abstynencyjny. W celu złagodzenia i ustąpienia objawów konieczna jest interwencja w postaci odtruwania alkoholowego. Samodzielne nagłe odstawienie alkoholu jest bardzo ciężkie.

Komu pomagamy? Wszystkim!

Leczenie alkoholizmu

Pamiętaj, im wcześniej zwrócisz się po pomoc, tym szybciej odzyskasz kontrolę nad swoim życiem i unikniesz rozpadu relacji rodzinnych. Nasz ośrodek terapii uzależnień alkoholowych posiada doświadczony zespół psychoterapeutów, psychiatrów, którzy pomogą Ci wyjść z nałogu.

Leczenie narkomanii

Z pacjentami pracują certyfikowani, doświadczeni terapeuci. Gwarantujemy wsparcie psychologiczne, motywację do zmian oraz 2-tygodniowe pobyty motywacyjne idealne dla osób, które potrzebują dalszego wsparcia w walce z nałogiem.

Terapia dla osób współuzależnionych

Współuzależnieni podczas terapii pozbywają się potrzeby ciągłego kontrolowania innych i brania za nich odpowiedzialności. Kolejnym punktem terapii jest uczenie się właściwych zachowań i dawania sobie prawa do bycia szczęśliwymi, bez wyrzutów sumienia.
Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Kompleksowe leczenie alkoholizmu pod okiem specjalistów

Kompleksowe leczenie alkoholizmu to długi proces. Nasz Ośrodek Leczenia Alkoholizmu oferuje leczenie alkoholizmu, a także odwyk narkotykowy podczas kilkutygodniowych terapii. Składa się na nie wiele czynników, poczynając od zaakceptowania i nazwania problemu, podjęcia leczenia aż po powrót do codziennego życia. Wówczas chory potrafi już wprowadzać nowe nawyki do swojego zachowania i zachowuje ostrożność w przyszłym kontakcie z alkoholem. Leczenie alkoholizmu powinno przebiegać pod okiem doświadczonego terapeuty, na podstawie indywidualnie opracowanej terapii. W naszym ośrodku oferujemy również rozmaite zajęcia wspomagające terapię alkoholową. I tak chorzy na alkoholizm mogą brać udział w zajęciach z arteterapii, lub też korzystać z terenu dookoła aby się wyciszyć, zrelaksować oraz powrócić do dawnej harmonii w życiu.

Odwyk alkoholowy - ośrodek leczenia alkoholizmu

Terapia polegająca na leczeniu alkoholizmu jest procesem długotrwałym. Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu prowadzi leczenie alkoholizmu przez okres kilku tygodni. Leczenie alkoholizmu składa się z wielu elementów. Zaczyna się od rozpoznania i nazwania problemu, następnie nasi terapeuci przechodzą do terapii właściwej, aby skończyć powrotem do codzienności bez używek. Pacjent po wyjściu z ośrodka powinien zacząć nowe życie. Taki cel ma terapia uzależnień. Powinien wprowadzać nowe nawyki oraz przede wszystkim być ostrożnym w aby nie powrócić do nadużywania alkoholu w przyszłości. Leczenie alkoholizmu zawsze powinien nadzorować przeszkolony terapeuta i opracować odpowiedni do danej pacjenta plan leczenia. Życie bez nałogów to przede wszystkim samokontrola po wyjściu z ośrodka zamkniętego. W ośrodku uzależniony uczy się kontrolować swój nałóg, ponieważ alkoholikiem jest się całe życie. Najważniejsze to aby skutecznie odmawiać używek w późniejszym czasie i nigdy nie wrócić do zgubnego uzależnienia. Oferujemy także wsparcie dla najbliższych uzależnionego, wiedząc, że pomoc osobie uzależnionej nie jest łatwa. Z naszą pomocą dowiedzą się Państwo jak współpracować z alkoholikiem i jak mu pomóc z późniejszym czasie aby nie powrócił do nałogu.

Jak bardzo efektywna jest terapia uzależnień w naszym Ośrodku?

Odwyk alkoholowy

94%
W chwili opuszczenia placówki, pełną abstynencję utrzymuje ok. 94% pacjentów.

Odwyk narkotykowy

91%
Tutaj odsetek pacjentów, którzy po opuszczeniu ośrodka deklarują zmianę dotychczasowych nawyków to 91%.

Terapia współuzależnienia

96%
Odsetek osób, które wprowadziły zmiany w swoim życiu po wyjściu z placówki wynosi 96%.

Najczęściej zadawane pytania

W naszym Ośrodku zajmujemy się leczeniem uzależnienia nie tylko od alkoholu, ale również uzależnień od narkotyków, leków czy dopalaczy. Leczymy również uzależnienia od czynności takich jak hazard, seks, zakupy czy nadmierne przebywanie przed komputerem. Udzielamy również wsparcia dla najbliższych.
W naszym Ośrodku leczymy wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Oczywiście udostępniamy taką możliwość. Nasi pacjenci mogą zabrać ze sobą również telefon czy laptop, aby być w stałym kontakcie z najbliższymi.
Sesje indywidualne oparte są na bezpośrednim kontakcie z terapeutą i w ich trakcie dochodzi do dogłębnej analizy przebiegu choroby. Terapeuta całą swoją uwagę poświęca pacjentowi, więc oboje mogą skupić się na uzależnieniu pod wieloma aspektami. W przypadku sesji grupowych uczestnicy z podobnym problemem dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają swoje historie i wspierają się wzajemnie. Terapia grupowa ma duże znaczenie społeczne i daje poczucie, że nie jest się samym ze swoim uzależnieniem.
Szykując się na pobyt stacjonarny w naszym Ośrodku należy spakować ze sobą odpowiednią ilość ubrań dobraną do pory roku. Warto mieć ze sobą również odzież sportową. Niezbędne są środki higieny osobistej oraz ręczniki. Pacjent może zabrać ze sobą telefon czy ulubioną książkę. Należy mieć ze sobą również dowód osobisty.
Czas trwania terapii alkoholowej uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od tego jak silne jest uzależnienie, z którym boryka się pacjent. Leczenie stacjonarne daje szybsze efekty i trwa krócej, jednak nie jest konieczne do wyzdrowienia. W przypadku leczenia stacjonarnego jest to przeważnie około 4-8 tygodni, po których należy kontynuować leczenie w trybie ambulatoryjnym lub jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzyć leczenie. W przypadku leczenia wyłącznie ambulatoryjnego czas leczenia wydłuża się. Ostatecznie, niezależnie od sposobu leczenia cały proces trwa o wiele dłużej, bo zazwyczaj około roku.
Alkoholizm to choroba skomplikowana, która równocześnie atakuje umysł i organizm człowieka i jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że nawet po zakończonym leczeniu, człowiek nie może ponownie sięgnąć po alkohol, by nie powrócić do choroby. Niestety, leczenie alkoholizmu domowymi metodami kończy się fiaskiem i właściwie nie jest możliwe do wykonania. Samo zaprzestanie picia nie równa się wyzdrowieniu, konieczna jest również psychoterapia, która pozwoli na pogodzenie się ze swoją sytuacją i podczas której chory nauczy się z tą chorobą żyć.
W przypadku gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć, nie należy na nią naciskać, szantażować, ani pouczać, gdyż takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą najbliższym jak prawidłowo wspierać i zachęcać do leczenia alkoholizmu. Odpowiednie wsparcie najczęściej przynosi pozytywne efekty i osoba uzależniona zmienia zdanie na temat podjęcia leczenia. Gdyby jednak i to nie pomogło, można próbować wysłać osobę uzależnioną na przymusowe leczenie.
Istnieje możliwość wysłania alkoholika na przymusowe leczenie, nie jest to jednak takie proste i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Po odbyciu przymusowego leczenia uzależniony często szybko wraca do swoich przyzwyczajeń, niekiedy zdarza się również, że uzależnienie pogłębia się. Jeżeli jednak najbliżsi chcą posłać członka swojej rodziny na przymusowe leczenie należy trzymać się kilku kroków. Na początku należy zgłosić wniosek o leczenie do Miejskiej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja rozpocznie postępowanie w przypadku, gdy osoba uzależniona trwa w chorobie bardzo długo i nie chce poddać się dobrowolnemu leczeniu, a jego zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego domowników.
Leczenie uzależnienia alkoholowego w naszym Ośrodku może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie stacjonarne, podczas którego pacjent przebywa cały czas w Ośrodku. Drugim sposobem jest leczenie ambulatoryjne, a więc pacjent dojeżdża do Ośrodka na leczenie. Czas trwania oraz intensywność terapii zależne są od stopnia uzależnienia oraz od indywidualnych predyspozycji uzależnionego. Podstawowe leczenie alkoholizmu w Ośrodku trwa zazwyczaj około 4-8 tygodni, a po tym czasie należy podjąć się dodatkowej terapii dla utrwalenia efektów leczenia.
Początki choroby alkoholowej są zazwyczaj bardzo trudne do wykrycia, ze względu na jedynie subtelne sygnały w zachowaniu chorego. Jeśli zaobserwowałeś jednak u siebie lub u swojego najbliższego część z tych objawów, oznacza to, że wystąpił problem z alkoholem i należy podjąć się leczenia: głód alkoholowy, brak zainteresowania innymi aspektami życia, zaniedbywanie obowiązków domowych, oddalenie się od rodziny i przyjaciół, picie w samotności, agresja w momentach braku dostępu do alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol.