Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Bydgoszcz

W swojej pracy ukazujemy, że każda osoba uzależniona ma szanse na wyjście z nałogu, i niezależnie od historii choroby alkoholowej warto podjąć leczenie alkoholizmu.
Terapia podstawowa
Uzależniony poznaje mechanizmy uzależnienia, które powstają na skutek intensywnego działania psychofarmakologicznego alkoholu wzmacnianego przez doświadczenia interpersonalne i intrapersonalne towarzyszące piciu alkoholu.
Terapia pogłębiona
Którą stosujemy w naszym ośrodku, jest właśnie po to, by zacząć zastanawiać się nad własnym życiem, byciem w relacjach, stosunkiem do siebie oraz do świata i innych ludzi.
Terapia motywująca
Polega na takim oddziaływaniu terapeutycznym, aby wzmocnić w pacjencie jego efektywne zaangażowanie w leczenie i wprowadzanie istotnych zmian w życiu.
Terapia nawrotowa
Jest odpowiednia przede wszystkim dla osób, które zakończyły już terapię nałogową, jednak po pewnym czasie problemy z utrzymaniem dobrostanu zaczynają powracać (najpierw poprzez działanie konkretnych emocji, a dopiero później decyzji).

Leczenie alkoholizmu – proponujemy skuteczne rozwiązania

Nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień pomaga osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Realizujemy własne programy terapeutyczne, wypracowane na podstawie długoletnich, indywidualnych praktyk naszych terapeutów w pracy z osobami uzależnionymi. Przygotowujemy pacjentów do uczestnictwa życiu codziennym bez nałogów. Podczas terapii alkoholowej budujemy jego silną motywację do leczenia, a także uświadamiamy związek rozmaitych problemów pacjenta z jego nałogiem. Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień to komfortowe i bardzo przyjazne miejsce dla wszystkich zgłaszających się pacjentów.

Leczenie uzależnień – program terapeutyczny dopasowany do pacjenta

Terapia uzależnień prowadzona w naszym ośrodku trenuje umiejętności potrzebne w życiu bez nałogów. Podczas leczenia uczymy pacjenta asertywności oraz odpowiedniego zachowania w sytuacjach stresowych i takich, które bezpośrednio zagrażają utrzymaniu abstynencji. Oferujemy również wsparcie dla rodzin i bliskich naszych pacjentów. Podczas terapii alkoholowej do każdego uzależnionego podchodzimy w sposób indywidualny, wiedząc, że każdy z nich zgłasza się do nas z inna historią. Posiadamy empatyczną kadrę terapeutów oraz psychoterapeutów, ponieważ w dużej mierze od ich kwalifikacji, a także doświadczenia zależy czy osoba uzależniona odnajdzie drogę do wyjścia z nałogu alkoholowego.

Odwyk alkoholowy – jak rozpoznać uzależnienie?

Wiele osób, które są uzależnione od trunków wysokoprocentowych w początkowej fazie zaprzecza swojemu uzależnieniu. Co więcej najczęściej są oni przekonani, że potrafią kontrolować ilość spożywanego przez nich alkoholu. Jest jednak kilka objawów, które mogą świadczyć, że dana osoba wpadła w sidła nałogu, a są to:

  • osoba uzależniona odczuwa przymus regularnego spożywania alkoholu bez względu na sytuację (konieczność ta określana jest fachowo jako: głód alkoholowy),
  • nałogowiec jeżeli zdecyduje się nagłe zaprzestanie picia alkoholu odczuwa nieprzyjemne dolegliwości określane jako zespół abstynencyjny, a są to: silne bóle głowy, wymioty, drżenie mięśni, nagłe skoki ciśnienia, napady agresji i inne.
  • osoba uzależniona spożywa coraz większe ilości trunków wysokoprocentowych, gdyż jak twierdzi musi wypić w pewnym momencie naprawdę dużo alkoholu, żeby zaczął działać tak jak wcześniej (zwiększona tolerancja),
  • chory na alkoholizm nie potrafi w żaden sposób kontrolować picia alkoholu, picie trunków wysokoprocentowych zaczyna go przerastać,
  • osoba uzależniona na drugi dzień po suto zakrapianej imprezie, zamiast leczyć kaca innymi dostępnym środkami oraz nawadniać organizm piciem dużej ilości wody, zaczyna ponownie pić alkohol w celu uśmierzenia zatrucia alkoholowego,
  • alkoholik zaczyna zaniedbywać swoje codzienne zajęcia i obowiązki, a także bliskich (rodzinę i znajomych). Najczęściej kończy się to zwolnieniem z pracy oraz pogorszeniem relacji rodzinnych.

Terapia uzależnień ze specjalistami

Choroba alkoholowa dla wielu z nas jest trudna do zrozumienia, lecz nałóg nie jest tzw. chorobą zawinioną. Ponieważ uzależnienie od alkoholu dotyka ona zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej – leczenie alkoholizmu to proces bardzo złożony. Alkoholizm może dotknąć każdego, bez względu na zajmowany status społeczny i zamożność. Odwyk alkoholowy w ośrodku obejmuje w pierwszej kolejności detoks alkoholowy, aby następnie przejść do prawidłowego leczenia pacjentów cierpiących na uzależnienia. Leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku można rozpocząć w każdej fazie nałogu. Nasi terapeuci już od pierwszego spotkania z osobą uzależnioną gwarantują jej udzielenie potrzebnej pomocy. Każdego pacjenta traktujemy z szacunkiem oraz indywidualnie. W ten sposób dla jednych zalecana jest indywidualna terapia uzależnień, podczas gdy ktoś inny lepiej będzie się czuł podczas terapii grupowej. Leczenie alkoholizmu może obejmować zarówno sesje grupowe, jak i indywidualne spotkania z terapeutą. Może być to również terapia mieszana. Terapia uzależnień prowadzona w naszym specjalistycznym ośrodku za główny cel stawia zatrzymanie postępu choroby alkoholowej, a także nauczenie alkoholika samokontroli, aby po wyjściu z zamkniętej placówki potrafił w pełni kontrolować swój nałóg i nie wrócił ponownie do picia alkoholu, tylko wytrwał w trzeźwości.

Komu pomagamy? Wszystkim!

Leczenie alkoholizmu

Każda osoba w naszym ośrodku jest traktowana indywidualnie oraz życzliwie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, że każdy przypadek jest inny. Z tego względu za każdym razem staramy się dostosować sposób oraz czas trwania terapii do konkretnych potrzeb pacjenta.

Leczenie narkomanii

Specjaliści, z naszego ośrodka leczenia uzależnień, przeprowadzają wywiad i stawiają diagnozę. Podejmują również decyzję czy konieczna jest detoksykacja oraz jaka forma leczenia uzależnienia od narkotyków będzie najlepsza.

Terapia dla osób współuzależnionych

Osoba uzależniona, która decyduje się podjąć leczenie, potrzebuje od bliskich wsparcia oraz przebaczenia. Musi jednak pamiętać o krzywdzie, którą wyrządziła najbliższym osobom oraz o ranach, które potrzebują czasu, aby się zagoić. Dobre emocje – wsparcie dla chorego i zrozumienie dla destrukcyjnej siły nałogu udaje się odnaleźć w trakcie terapii dla osób współuzależnionych.
Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

W jaki sposób można pomóc alkoholikowi w pokonaniu uzależnienia?

Jak można pomóc osobie uzależnionej od alkoholu albo narkotyków? Czy istnieje antidotum na alkoholizm? Być może jesteś ojcem albo matką, siostrą lub córką alkoholika. Lub też po prostu przebywasz w otoczeniu kogoś, kto nadużywa alkoholu i często się upija?

Poważna choroba, jaką jest alkoholizm, może spowodować nieodwracalne szkody nie tylko w życiu osoby uzależnionej, lecz także jej bliskich. Wsparcie bliskich może umożliwić przejście przez trudny i długotrwały proces leczenia. Niezwykle ważna jest pomoc alkoholikom, którzy już przyznali się do swojego problemu i rozpoczęli leczenie alkoholizmu. Nieobecność bliskich podczas walki z nałogiem może utrudniać terapię, co sprawia, że wyjście z alkoholizmu staje się dużo trudniejsze, a dla niektórych w takiej sytuacji niemalże niemożliwe.

W naszym specjalistycznym ośrodku wykorzystujemy wiele form psychoterapii. Łączymy również terapię ze sztuką, umożliwiamy hortiterapią, a także dużo aktywności fizycznej. Ośrodek jest dobrze wyposażony w różne sprzęty i oferuje wiele różnorodnych zajęć, dzięki czemu terapia jest atrakcyjniejsza, a osobie uzależnionej dużo łatwiej wrócić do normalności.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – jak wygląda życie po wyjściu z ośrodka?

Każdy pacjent zgłaszający się do naszego ośrodka jest inny i każdy z nich ma inne podejście do leczenia uzależnienia. Zawsze bierzemy to pod uwagę. Nieważne czy chodzi tutaj o odwyk alkoholowy czy odwyk narkotykowy. Niewątpliwie - im wcześniej rozpoczniesz terapię uzależnień, tym większe masz szanse na pokonanie choroby alkoholowej. Po zakończeniu terapii alkoholowej i wyjściu z zamkniętego ośrodka pacjent zaczyna konfrontować się z rzeczywistością w całkiem nowej sytuacji, w której nie powinno być już miejsca na destrukcyjne uzależnienie. Każda osoba, która trafia na leczenie do naszego Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień, otrzymuje jak najwięcej wsparcia w pokonywaniu choroby alkoholowej i powrotu do całkowitej trzeźwości. Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień, jest do dyspozycji pacjentów, podczas gdy potrzebują wyłącznie chwilowego wsparcia specjalistów lub gdy chcą skorzystać np. z turnusów terapeutycznych.

Jak bardzo efektywna jest terapia uzależnień w naszym Ośrodku?

Odwyk alkoholowy

94%
W chwili opuszczenia placówki, pełną abstynencję utrzymuje ok. 94% pacjentów.

Odwyk narkotykowy

91%
Tutaj odsetek pacjentów, którzy po opuszczeniu ośrodka deklarują zmianę dotychczasowych nawyków to 91%.

Terapia współuzależnienia

96%
Odsetek osób, które wprowadziły zmiany w swoim życiu po wyjściu z placówki wynosi 96%.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – pomoc rodzinom uzależnionych

Po zakończeniu terapii życie uzależnionego oraz jego najbliższych ulegnie przemianie. Alkoholik powoli będzie mógł powrócić do miejsca, w którym znajdował się przed wpadnięciem w sidła nałogu alkoholowego. Ten etap jest często trudny. O problemie uzależnienia po wyjściu z ośrodka może przypominać mu wiele aspektów życia codziennego. Ważne jest, aby trzymać się swoich postanowień i korzystać z informacji zdobytych podczas terapii uzależnień. Terapia w ośrodku często oferuje wsparcie po jej zakończeniu, co jest dużą zaletą. W naszym ośrodku wspieramy również rodziny i najbliższych pacjentów. Wiemy, że dla nich choroba alkoholowa, pomimo tego, że są obok również jest trudna. Wspieramy najbliższych aby jak najlepiej pomagali osobie uzależnionej w walce z nałogiem po wyjściu z ośrodka. Profesjonalna pomoc naszych terapeutów jest dostępna w chwilach, gdy alkoholik poczuje chwilę słabości lub ma wątpliwości czy może się napić. Jeżeli takie sytuacje nie będą miały miejsca, można uznać, że terapia odniosła oczekiwany skutek, a osoba uzależniona wyzwoliła się z choroby alkoholowej. Świat stanie się piękniejszy i łatwiej będzie dostrzec nowe perspektywy w rzeczywistości. Najczęściej po jakimś czasie następuje wewnętrzna przemiana alkoholika. Wraca on do pracy, odzyskuje kontakt z dawnymi znajomymi, jego życie po prostu znowu zaczyna się układać. Osoba uzależniona doświadczy wiele pozytywnych zmian w swoim zachowaniu, myślach i przekonaniach. Terapia uzależnień pomaga przede wszystkim uporządkować myśli osobie uzależnionej i stworzyć nowe rutyny we wszystkich aspektach codziennego życia.

Najczęściej zadawane pytania

W naszym Ośrodku zajmujemy się leczeniem uzależnienia nie tylko od alkoholu, ale również uzależnień od narkotyków, leków czy dopalaczy. Leczymy również uzależnienia od czynności takich jak hazard, seks, zakupy czy nadmierne przebywanie przed komputerem. Udzielamy również wsparcia dla najbliższych.
W naszym Ośrodku leczymy wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Oczywiście udostępniamy taką możliwość. Nasi pacjenci mogą zabrać ze sobą również telefon czy laptop, aby być w stałym kontakcie z najbliższymi.
Sesje indywidualne oparte są na bezpośrednim kontakcie z terapeutą i w ich trakcie dochodzi do dogłębnej analizy przebiegu choroby. Terapeuta całą swoją uwagę poświęca pacjentowi, więc oboje mogą skupić się na uzależnieniu pod wieloma aspektami. W przypadku sesji grupowych uczestnicy z podobnym problemem dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają swoje historie i wspierają się wzajemnie. Terapia grupowa ma duże znaczenie społeczne i daje poczucie, że nie jest się samym ze swoim uzależnieniem.
Szykując się na pobyt stacjonarny w naszym Ośrodku należy spakować ze sobą odpowiednią ilość ubrań dobraną do pory roku. Warto mieć ze sobą również odzież sportową. Niezbędne są środki higieny osobistej oraz ręczniki. Pacjent może zabrać ze sobą telefon czy ulubioną książkę. Należy mieć ze sobą również dowód osobisty.
Czas trwania terapii alkoholowej uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od tego jak silne jest uzależnienie, z którym boryka się pacjent. Leczenie stacjonarne daje szybsze efekty i trwa krócej, jednak nie jest konieczne do wyzdrowienia. W przypadku leczenia stacjonarnego jest to przeważnie około 4-8 tygodni, po których należy kontynuować leczenie w trybie ambulatoryjnym lub jeśli zajdzie taka potrzeba powtórzyć leczenie. W przypadku leczenia wyłącznie ambulatoryjnego czas leczenia wydłuża się. Ostatecznie, niezależnie od sposobu leczenia cały proces trwa o wiele dłużej, bo zazwyczaj około roku.
Alkoholizm to choroba skomplikowana, która równocześnie atakuje umysł i organizm człowieka i jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że nawet po zakończonym leczeniu, człowiek nie może ponownie sięgnąć po alkohol, by nie powrócić do choroby. Niestety, leczenie alkoholizmu domowymi metodami kończy się fiaskiem i właściwie nie jest możliwe do wykonania. Samo zaprzestanie picia nie równa się wyzdrowieniu, konieczna jest również psychoterapia, która pozwoli na pogodzenie się ze swoją sytuacją i podczas której chory nauczy się z tą chorobą żyć.
W przypadku gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć, nie należy na nią naciskać, szantażować, ani pouczać, gdyż takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą najbliższym jak prawidłowo wspierać i zachęcać do leczenia alkoholizmu. Odpowiednie wsparcie najczęściej przynosi pozytywne efekty i osoba uzależniona zmienia zdanie na temat podjęcia leczenia. Gdyby jednak i to nie pomogło, można próbować wysłać osobę uzależnioną na przymusowe leczenie.
Istnieje możliwość wysłania alkoholika na przymusowe leczenie, nie jest to jednak takie proste i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Po odbyciu przymusowego leczenia uzależniony często szybko wraca do swoich przyzwyczajeń, niekiedy zdarza się również, że uzależnienie pogłębia się. Jeżeli jednak najbliżsi chcą posłać członka swojej rodziny na przymusowe leczenie należy trzymać się kilku kroków. Na początku należy zgłosić wniosek o leczenie do Miejskiej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja rozpocznie postępowanie w przypadku, gdy osoba uzależniona trwa w chorobie bardzo długo i nie chce poddać się dobrowolnemu leczeniu, a jego zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego domowników.
Leczenie uzależnienia alkoholowego w naszym Ośrodku może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie stacjonarne, podczas którego pacjent przebywa cały czas w Ośrodku. Drugim sposobem jest leczenie ambulatoryjne, a więc pacjent dojeżdża do Ośrodka na leczenie. Czas trwania oraz intensywność terapii zależne są od stopnia uzależnienia oraz od indywidualnych predyspozycji uzależnionego. Podstawowe leczenie alkoholizmu w Ośrodku trwa zazwyczaj około 4-8 tygodni, a po tym czasie należy podjąć się dodatkowej terapii dla utrwalenia efektów leczenia.
Początki choroby alkoholowej są zazwyczaj bardzo trudne do wykrycia, ze względu na jedynie subtelne sygnały w zachowaniu chorego. Jeśli zaobserwowałeś jednak u siebie lub u swojego najbliższego część z tych objawów, oznacza to, że wystąpił problem z alkoholem i należy podjąć się leczenia: głód alkoholowy, brak zainteresowania innymi aspektami życia, zaniedbywanie obowiązków domowych, oddalenie się od rodziny i przyjaciół, picie w samotności, agresja w momentach braku dostępu do alkoholu, zwiększona tolerancja na alkohol.